Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Geliştiriciler Bitcoin Ordinallerini Çatallandırdı, Litecoin Ağı İlk Defa NFT Sahibi Oldu

Litecoin'in mimblewimble yükseltmesine ilişkin teknik dokümanın bir kopyası Litecoin blok zincirine eklendi.

21 Şubat 2023 14:59

Güncellenme: 22 Şubat 2023 16:03

Geliştiriciler, Litecoin gibi daha eski proof-of-work ağlarına ilk değiştirilemez token (NFT'ler) setlerini vermek için Bitcoin ordinallerini çatallandırıyor. 


Hafta sonu Bitcoin geliştiricisi Anthony Gurrera, Bitcoin ordinallerine ait kodu Litecoin blok zincirinde çatallandırdı. Gurrera, Litecoin'in mimblewimble yükseltmesine ilişkin teknik dokumanın kopyasını Litecoin ağına yerleştirerek onu Litecoin üzerindeki ilk NFT'ye dönüştürdü.


Bu adım muhtemelen, bir kripto kullanıcısının Litecoin blok zincirinde ordinalleri çatallandırabilen herhangi bir geliştiriciye 15 litecoin (LTC) token vereceğini Twitter üzerinden açıklamasının ardından geldi. Twitter kullanıcısı Indigo, "Kurallar: Litecoin Core 0.21.2.1 ile çalışmalı. Github verisini aşağıdan iletebilirsiniz. Litecoin'e ilk başarılı teklifi ileten kazanacak” demişti.


Kullanıcıların dijital sanata ilişkin referanslarını Bitcoin blok zincirindeki küçük işlemlere kaydetmelerini sağlayan Ordinals Protokolü esasen Bitcoin tabanlı NFT'ler yaratıyor.


Daha şimdiden, araştırma firması FSInsight'un raporu, geliştirme alanında Ordinals odaklı bir canlanmanın ve Bitcoin blok zinciri üzerinden işlem gören ve güvence altına alınan toplam değerdeki genişlemenin bitcoin fiyatını artırması gerektiğini savunuyor. Bu nedenle, Litecoin ordinalleri açık kaynaklı; yani herkes kodda değişiklik yapabiliyor ve kodu yükseltebiliyor.


Bu arada Bitcoin ordinalleri, başlangıçta Bitcoin topluluğundaki dogmatik geliştiriciler arasında olay çıkarmasına rağmen fazlaca başarılı olduklarını kanıtlıyorlar. Dune Analytics verileri, lansmanın ardından yaklaşık üç hafta içinde 153 binden fazla dijital eser (Ordinal'lerde benzersiz token'lara özgü bir terim) yaratıldığını ortaya koyuyor. Bu günde 5 binden fazla eserin piyasaya sürüldüğü anlamına geliyor.


Daha Fazla Oku

    Litecoinnftbitcoin ordinalleriBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
SEC, Kripto Borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya Dava Açtı

5 Haziran 2023 19:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk