Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Fed, Kripto Bankalarının Merkezi Bankacılık Sistemine Girmesinin Önünü Açıyor

ABD Merkez Bankası, finansal kurumların “ana hesaplara” erişimini üç aşamalı bir sınıflandırma yaparak verecek.

16 Ağustos 2022 11:33

Güncellenme: 16 Ağustos 2022 14:57

ABD Merkez Bankası’nın Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre banka, yeni finansal kurumların küresel ödeme sistemlerine katılmalarını mümkün kılacak ve “ana hesaplara” erişim sağlayacak yeni bir kılavuz yayımladı.


Pazartesi günkü açıklama çerçevesinde ABD Merkez Bankası ana hesaplara erişimde aracı bankalara ihtiyacı ortadan kaldırarak Custodia (eski adıyla Avanti) ve Kraken Bank gibi Wyoming özel amaçlı saklama kurumlarının (SPDI) önünü açıyor.


Fed’in Başkan Yardımcısı Lael Brainard yaptığı açıklamada “Yeni kılavuzla Merkez Bankası’nın hesaplara yönelik talepleri şeffaf ve kalıcı bir şekilde değerlendirmesi sağlanırken, güvenli, kapsayıcı ve inovatif ödeme sistemi adına ödeme hizmetlerine erişim mümkün kılınıyor” diyor.


Söz konusu kılavuz 2021’de yayımlananla büyük benzerlikler gösteriyor. Fed, finansal kurumların türlerine göre erişim izni verebilecek ve değerlendirme süreçlerinde çok aşamalı bir sistem kullanılacak. Her bir aşamada daha sıkı bir inceleme sürecine tabi tutulacak.


Kılavuz kapsamında Tier 1 (ana sermaye) sınıfındaki bankalar federal olarak sigortalanacak. Tier 2 bankalar ise bu kapsama alınmasa bile “bir federal bankacılık kurumu tarafından ihtiyati denetime tabi tutulacak.”


Wyoming kripto bankalarının kapsama alındığı Tier 3 klasmanındaki diğer şirketler ise “federal sigortası olmayacak ve herhangi bir federal bankacılık kurumu tarafından ihtiyati denetime tabi tutulmayacak.”


Wyoming kripto bankalarından Custodia ve Kraken, 2021’de söz konusu ana hesaplara erişim için başvuruda bulunmuştu.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk