Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

'Evrensel ZK Devresi' İnşa Eden Pi Squared 12,5 Milyon Dolar Topladı

Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign bilgisayar bilimi profesörü tarafından yönetilen girişim, yapay zeka da dahil olmak üzere diğer blok zinciri kullanım durumlarıyla birlikte "güvene dayalı olmayan uzaktan bilgi işlem" sağlamak için sıfır bilgi teknolojisini kullanıyor.

2 Temmuz 2024 17:49

Güncellenme: 6 Temmuz 2024 10:08

Sıfır bilgi teknolojisini kullanarak doğrulanabilir bilgi işlem sağlamak için yola çıkan Pi Squared, Polychain Capital liderliğindeki bir finansman turunda 12,5 milyon dolar topladığını duyurdu.


Tura ABCDE, Bloccelerate, Generative Ventures, Robot Ventures ve Samsung Next'in yanı sıra Ethereum Vakfı'ndan Justin Drake ve EigenLayer'ın kurucusu Sreeram Kanaan gibi melek yatırımcılar da katıldı.


Finansman, şirketin piyasaya sürmeyi planladığı ürünleri genişletmek için kullanılacak.


Pi Squared CEO'su Grigore Rosu, CoinDesk ile yaptığı röportajda Pi Squared'in ilk ürününün, herhangi bir programlama dilinde blok zinciri işlemlerini çözen "Evrensel Yerleşim Katmanı" olduğunu söyledi.


Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign bilgisayar bilimi profesörü Rosu, araştırmayı öğrencileriyle birlikte yaptığını ve proje üzerinde uzun yıllardır çalıştıklarını belirtiyor.


Şirket, "herhangi bir blok zinciri veya dApp için güvenilir uzaktan bilgi işlem, yapay zeka ve birlikte çalışabilir akıllı sözleşme" ortamı sağlamak için sıfır bilgi teknolojisini kullanan bir "Evrensel ZK Devresi" inşa ediyor.


Ekibe göre bu, “Matematiksel kanıtların bütünlüğünü kontrol eden, tüm dillere ve sanal makinelere (VM'lere) doğrudan resmi anlambilimlerinden doğrulanabilir bilgi işlem doğruluğu garantileri sağlayacak evrensel ve silahsızlandırıcı derecede küçük bir ZK devresinin oluşturulmasıyla” mümkün olacak.


Henüz kavram kanıtı (proof-of-concept) aşamasında olan Pi Squared’in CEO’su, projenin 2024’ün sonuna kadar test ağına geçeceğini söylüyor.


Daha Fazla Oku

    sıfır bilgi teknolojisizkpi squaredgrigore rosu

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Ether, ETHE Çıkışlarının Artmasıyla %7,5'in Üzerinde Düştü

25 Temmuz 2024 13:11

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk