Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Etherscan, Ethereum'un Ropsten ve Rinkeby Testnet'lerini Kullanımdan Kaldıracak

Geliştiriciler, yarın testnetleri kullanımdan kaldırmadan önce Goerli ve Sepolia ağlarına geçmesi gerekiyor.

5 Ekim 2022 12:38

Güncellenme: 5 Ekim 2022 16:24

Çarşamba günü Etherscan'ın altyapı desteğini kapatmasıyla birlikte Ethereum'un Ropsten ve Rinkeby testnet’lerinin aşamalı olarak kaldırma süreci başlayacak. Geliştiricilerin ise test faaliyetlerini mümkün olan en kısa sürede Goerli ve Sepolia testnet'lerine taşımaları gerekiyor.Ethereum, geliştiricilerin yeni yazılımları test etmeleri için Ethereum'un ana ağında veya ana ağında başlatmadan önce testnet’leri kullanır. Test ağları aslında Ethereum ana ağının kopyalarıdır ve geliştiricilerin uygulamalarından önce düşük riskli bir ortamda uygulamalarındaki değişiklikleri analiz etmelerini sağlar.


Ethereum Foundation aslında Ropsten'in 2022'nin dördüncü çeyreğinde "kullanımdan kaldırılacağını" ve Rinkeby'nin 2023'ün ikinci çeyreğinde aşamalı olarak kaldırılacağını açıklamıştı. Fakat, Ethereum blokzinciri için kullanılan Etherscan gibi altyapı sağlayıcılar, ağları daha önce desteklemeyi bırakama seçeneğine sahip.


Rinkeby herhangi bir test Merge’ünden geçmemişti ancak Ropsten 8 Haziran 2022'de gerçekleştirmişti (PoW’dan PoS’a geçiş yapmıştı). Şimdi bu testnet kullanıcıları Sepolia veya Goerli testnet’lerine geçecek.


Sepolia ve Goerli testnet’leri yaz boyunca kendi test Merge’lerinden geçti.


Ethereum Foundation'da DevOps Mühendisi olan Parithosh Jayanthi CoinDesk’e, "Sepolia ve Goerli, ekosistemin desteklemeyi planladığı iki testnet olarak kabul ediliyor," dedi. "Goerli, nispeten büyük bir dapp ekosistemine sahip ve kullanıcıların staking kurulumlarını test etmek için doğrulayıcı setine katılmalarına izin veriyor. Sepolia ise daha yeni bir testnet ve küçük boyutta, bu da deney için kullanımı kolaylaştırır "diye ekledi Jayanthi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk