Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum'un Shanghai Sert Çatalı İçin Sayılı Günler

Geliştiriciler, stake edilmiş ETH'lerin çekilmesini mümkün hale getirecek çoktandır beklenen yükseltme için 12 Nisan'da mutabık kaldılar.

17 Mart 2023 08:30

Güncellenme: 20 Mart 2023 10:01

Ethereum geliştiricileri Perşembe günü gerçekleştirdikleri Tüm Çekirdek Geliştiriciler Yürütme Katmanı #157 toplantısında, çoktandır beklenen Shanghai sert çatalı için 12 Nisan'ı hedef tarih olarak belirledi.


Ethereum'un proof-of-stake (PoS) ağına geçişinin tamamlanması anlamına gelen ve daha çok “Shapella” olarak adlandırılan Shanghai yükseltmesi, stake edilmiş ETH'lerin çekilmesini olanaklı hale getirecek.


12 Nisan, geliştiriciler tarafından oylandıktan ve GitHub üzerinden onaylandıktan sonra, kendisine veya yakınlarında bir zamana denk düşen 620,9536 devri, Shanghai yükseltmesi için artık netleşmiş olacak. Bu tarih, Shanghai'ın, geliştiricilerin bu ay için belirledikleri ilk hedeften biraz sapacağı anlamına geliyor.


Ethereum, Eylül ayında Merge olarak bilinen bir değişimle PoS konsensüs mekanizmasına geçtiğinde, ağ, madenciler yerine validatörleri kullanmaya başlamıştı. Validatörlerin, blok zinciri onaylamak veya blok eklemek için 32 ETH'yi stake etmeleri gerekiyordu.


Validatörler, Ethereum'un PoS blok zincirine katılmadan önce, stake edilen ETH'lerinin ve kazandıkları ödüllerin Shanghai'a kadar kilitli kalacağı konusunda bilgilendirildiler. Bazı validatörler, fonlarını Ethereum'a ait PoS Beacon Zinciri'nin faaliyete geçtiği Aralık 2020'den bu yana kilit altında tutuyorlar. Artık bu validatörler, 12 Nisan'dan sonra paylarıyla ne yapmak istediklerine karar verebilecekler.


Ethereum geliştiricileri birleşmeden bu yana, stake edilen ETH'nin çekim işlemlerinin düzgün şekilde yapılabilmesini sağlamak için çok sayıda test gerçekleştirdi. Ethereum'un testnetlerindeki her üç prova da sorunsuz şekilde tamamlandı. Bununla birlikte, validatör node'ların zamanında yükseltilmemesi nedeniyle Goerli'deki son testnet sert çatalına katılım düşük kaldı. Stake edilmiş ETH'yi çekme işlemleri testnette başlatılabilse de bloklar, çatalın faaliyete girmesinin üzerinden yaklaşık 90 dakika geçmesine rağmen tamamlanmadı.


Ethereumun müşterilerinden Teku'nun ürün lideri Ben Edgington CoinDesk'e yaptığı açıklamada, "Başlangıçta katılım az olmasına rağmen, tüm müşteri türlerinin geçerli bloklar ürettiğini ve katılımın zamanla arttığını gördük. Bu bize, her şeyin temelde doğru olduğunu, sadece yükselticilerde geç kalındığını gösterdi. 90 dakika boyunca belirsizlik yaşamak sakıncalı, ancak çoğu uygulama veya Ethereum kullanıcısı için kritik değil.” dedi.


Ethereum geliştiricileri, aynı sorunun ana ağda da yaşanabilecek olmasından endişe duymuyorlar. Edgington, “testnet yükseltmelerinin biraz inişli çıkışlı geçmesinin çok normal olduğunu, ancak insanların, ana ağ staking altyapılarını devam ettirme konusunda çok gayretli göründüklerini” belirtti.


Daha Fazla Oku

    EthereumShanghaisert çatalshapella

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk