Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum'un PoS’e Geçişi Yaklaşırken GPU'lar Ucuzluyor

Ethereum ağı, PoS (Proof of Stakes) modeline geçmeye hazırlanırken grafik kartlarının fiyatları düşüyor

26 Nisan 2022 19:57

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 11:20

Ethereum ağı, PoW (Proof ofWork) metodundan PoS (Proof of Stakes) modeline geçmeye hazırlanıyor. Halihazırda PoW metoduyla Ethereum madenciliğinde kullanılan grafik işlemciler (GPU'lar) ise bu durumda artık kullanılmayacaklarından dolayı Ethereum madenciliği için neredeyse işe yaramaz hale gelecekler. Bu da GPU fiyatlarının düşmesine sebep oluyor.


CoinDesk, Tom’s Hardware’den elde edilen verileri kullanarak, Çinli yetkililerin ülkedeki kripto madenciliğine yeniden kısıtlama getirdiği Mayıs 2021'den bu yana eBay'deki popüler GPU modellerinin fiyatının yüzde 37 oranında düştüğünü hesapladı.


Ancak söz konusu fiyat düşüşü bu yıl çok daha hızlandı. Zira, hem bir süredir Ethereum geliştiricileri PoS modelini test ediyordu hem de en büyük ikinci kripto para biriminin fiyatı son dönemde çok düştü.


Çevrimiçi pazarda en çok satan 10 GPU modelinin fiyatları Ocak ayında yüzde 7,4, Şubat ayında yüzde 9,5 ve Mart ayında da yüzde 12 oranında düştü.


CoinDesk'e konuşan yatırım bankası Robert W. Baird'in yarı iletkenlerden sorumlu direktörü ve kıdemli analisti Tristan Gerra, kripto madenciliğinin GPU'lara yönelik küresel tüketim talebinin yaklaşık yüzde 35'ini oluşturduğunu söyledi.


NiceHash'in Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Joe Downie ise CoinDesk'e yaptığı açıklamada, GPU madencilerinin "fiyatlar bir süredir yüksek olduğu için şu anda yeni ekipmanlara yatırım yapmadığını" ve bir çoğunun bu geçiş gerçekleştiğinde madenciliği bırakanlardan arta kalacak "ikinci el GPU'ları satın almak için beklediğini" belirtti. 


Downie devamında, "ROI (yatırım getirisi) artık çok daha uzun sürdüğü için şu anda genel olarak kötü bir yatırım olarak kabul ediliyor" dedi.
Veri platformu Etherscan'in verileri, Ethereum ağı (hesaplama/işlem gücünün bir ölçüsü sayılan) hashrate'inin yılın başından bu yana nispeten istikrarlı olduğunu gösteriyor. 


Gerra, Ethereum sonunda tamamen PoS'e geçtiğinde, daha fazla sayıda GPU'nun ikinci el piyasasında yer alacağını ve fiyatların da muhtemelen iyice baş aşağı düşeceğini söylüyor.


Ethereum fiyatının nispeten düşük olması ve madenciliğin zorlaşması, düşüş yönündeki bu baskıyı daha da artırıyor. Bilgi platformu MiningPoolStats’a göre en büyük ikinci Ethereum madencilik havuzu olan f2pool'un bir sözcüsü, fiyatın son zamanlarda biraz yükseldiğini ancak "bir önceki zirveye hâlâ epey mesafe olduğunu" belirtiyor.


Aynı zamanda, ethereum madenciliğinin zorluğu artmaya devam ediyor ve bu nedenle GPU madencilerinin madencilikten elde ettikleri gelirleri sürekli azalıyor.


Downie, Ethereum ağı madenciliğinin zorluğu Aralık ayında rekora ulaştığında, NiceHash'in platformundan yaklaşık 300 bin madencinin ayrıldığını gördüğünü söyledi.


Çin'de kripto para madencilik cihazlarının ikinci el ticaretini yapan Xuxin Science and Technology'nin satış temsilcisi Haohao, Ukrayna'daki savaşın Şubat ayında kripto fiyatlarını düşürdüğünü ve bunun da madenciliği daha az kârlı hale getirdiğini, bu nedenle GPU fiyatlarının daha da düştüğünü ifade etti.


Haohao, Çin'de bulunan kripto madencilik ekipmanlarının sadece yüzde 20 ila yüzde 30'unun Çin devletinin kısıtlamalarından sonra satıldığını tahmin ediyor.


Downie, kısıtlamalardan bu yana iç pazarın "çok sayıda ikinci el ekipmanla dolup taştığını ve bunun çoğunu ASIC'lerin (uygulamaya özgü entegre devreler) oluşturmasına rağmen, bazı büyük GPU madenciliği cihazlarının da olduğunu, bunun da fiyatları düşürdüğünü" söyledi.


Gerra, son bir ay içinde Çin ve Avrupa'daki tüketici talebinin yavaşlamasının envanter fazlalığına yol açarak GPU fiyatlarını daha da aşağıya çektiğini belirtti. Bu nedenle, yatırım bankası bu ayın başlarında çip üreticisi Nvidia'nın hisselerinin notunu "iyi"den "nötr"e düşürdü.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Stabil Paralar ve Madencilerin Performansları İyileşiyor

8 Temmuz 2024 22:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk