Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum’un İlk Testnet’i Sepolia Birleşme Sonrası İlk Güncellemeyi Alacak

Ethereum’un küçük olanlar da dahil olmak üzere test ağlarına getirilen güncellemeler, proof-of-stake protokolüne geçişin pürüz çıkmadan gerçekleşmesi için önemli adımlardan biri.

23 Ağustos 2022 11:19

Güncellenme: 23 Ağustos 2022 13:06

Bir Ethereum test ağı (testnet) Sepolia zinciri, Birleşme süreci dahilinde ilk proof-of-stake tesnet’ine dair güncellemesini yayımladı. Güncelleme ilk olarak 17 Ağustos’ta yayımlandı ancak bazı çevrimdışı validatörlerin ağa tekrar katılmasıyla duyurusu dört gün gecikti.


Söz konusu güncelleme her ne kadar “kullanıcı dostu” olmasa da, güncellemenin kendisi Ethereum’un ana blokzincirinin proof-of-work’ten proof-of-stake konsensus protokolüne geçişinin geleceğinin başarılı olacağına dair sinyaller veriyor.  


Eylül’ün ortasında gerçekleşmesi beklenen Ethereum Birleşmesi’ne hazırlık çerçevesinde bir dizi test ağı (testnet’ler) hem proof-of-work’ten proof-of-stake’e geçişte hem de birleşme sürecinde çalıştırılıyor. Bu testnet’lerden biri olan Sepolia ise 6 Temmuz’da proof-of-stake’e geçiş dahilinde Beacon zinciriyle birleşmesini başarıyla gerçekleştirdi.


Sepolia testnet güncellemesi 1,735,371 blokunda yönetim katmanında (EL) güncellemeler geçirdi. Bu durum ise EL kullanıcılarının proof-of-stake’e geçiş yapmayan peer’larla bağlantısını koparmasını ve Ethereum ağının sağlıklı şekilde korunmasını sağlıyor. Ethereum Vakfı, söz konusu güncellemenin zincir üzerine ek işlevsellik getirmeyeceğini söylüyor.


CoinDesk’e konuşan Ethereum Vakfı’ndaki geliştiricilerinden Parithosh Jayanthi “buradaki güncelleme sistemdeki eski düğümleri temizlemek üzerine. Bunu bir nevi temizlik gibi düşünebilirsiniz ve herhangi bir değişiklik görmeyi de beklemiyoruz.” Jayanthi, her bir ağ birleşiminde bu işlemin yapılması gerektiğini savunuyor.


Ropsten tesnet’inin güncellemesi yapılmadı çünkü bu zincir artık kullanılmıyor. 18 Ağustos’taki ana geliştiriciler toplantısında Ethereum geliştiricileri Kiln testnet’i de aynı çerçevede değerlendiriyor. Geliştiriciler birçok işlemin halihazırda hayata geçtiğini ve katılımcıların da Goerli testnet’i kullandığını söylüyor. Geçen hafta proof-of-stake’e geçişi yapılan Goerli'de ise Ethereum’un ana ağındaki Birleşme’nin ardından güncellemeler sürecek.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Lido Kurucu Ortakları ve Paradigm, EigenLayer’ın Rakibini Destekliyor

15 Mayıs 2024 10:42

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk