Layer 2

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Birleşmesi'nin Şimdilik Eylül'de Yapılması Planlanıyor

Ethereum geliştiricileri, uzun zamandır beklenen etkinlik için bazı potansiyel tarihler hakkında konuştular. Goerli testnet’inin etkisi oldukça fazla.

12 Ağustos 2022 09:59

Güncellenme: 12 Ağustos 2022 18:01

Şu sıralarda Birleşme olarak bilinen büyük Ethereum değişiminin Eylül ayında gerçekleşmesi daha da muhtemel görünüyor.

 

Ethereum geliştiricileri, Ethereum blockchain’in Perşembe günü bir Konsensüs Katmanı çağrısı sırasında proof-of-work’ten proof-of-stake'e geçtiği sırada uzun zamandır beklenen Birleşme için potansiyel tarihleri tartıştılar.

 

Görüşme sırasında Ethereum geliştiricileri arasında, Ethereum mainnet’inde Birleşmenin ne zaman gerçekleşebileceğine dair birkaç senaryo üzerinde duruldu. Muhtemel tarihler arasında 15, 16 veya 20 Eylül yer alıyor.


Geliştiricilerin çoğu Bellatrix yükseltmesini 6 Eylül dolaylarında canlıya geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bellatrix, Birleşme sürecini başlatacak ve her şeyi harekete geçirecek yükseltmenin adı.

 

Bellatrix yükseltmesi ile ana ağ Birleşmesi arasında 14 günlük bir aralıkta gerçekleşecek. Bu, ağın belirli bir toplam terminal zorluğuna (TTD) ulaşması için geçecek olan sürenin uzunluğudur ve bu da Birleştirmeyi etkinleştirir. Geçici TTD işareti 58,750,000,000,000,000,000,000. Bununla birlikte, bir istemci sürümünde kodlanana kadar hiçbir şey nihai değil.Belgede açıklanan ilk senaryo, 1 Eylül'de bir Bellatrix yükseltmesiyle başladı ve Birleşme iki hafta sonra 15 Eylül'de (veya civarında) gerçekleşti. İkinci senaryo, Bellatrix'in 6 Eylül'de yükseltildiğini ve Birleşmenin 20 Eylül'de (veya civarında) gerçekleşmesi oldu. Tercih edilen Bellatrix yükseltme tarihinin 6 Eylül olduğu göz önüne alındığında, ikinci senaryo daha olasıdır.

 

Ancak geliştiriciler arasında bir uzlaşmaya varılması ve hashrate'in hızlandırılması konusunda tartışmalar da vardı, bu da Bellatrix'in 6 Eylül'de yürürlüğe girmesi durumunda Birleşmenin 16 Eylül civarında gerçekleşebileceği anlamına geliyordu. Geliştiriciler, Birleşmenin bir hafta sonu gerçekleşmesini istemediklerini söylediler, bu yüzden şimdi üzerinde düşünecekler ve önümüzdeki hafta Tüm Ana Geliştiriciler (All-Core Developers) çağrısında bu tarihleri ve tahminleri yeniden tartışacaklar.

 

Goerli Testnet Birleşmesini Yeniden Gözden Geçirme

 

Görüşmenin başında, geliştiriciler Perşembe sabahı erken saatlerde 01:45 UTC'de gerçekleşen Goerli testnet birleşmesini kısaca gözden geçirdiler. Geliştiriciler, bunun başarılı bir birleşme olduğunu ve katılım oranının kısa bir süreliğine %70'e düşmesine rağmen ağın sağlıklı işlediğini kabul etti; o zamandan eski seviyeye geri döndü. Ethereum geliştiricisi Parithosh Jayanthi, CoinDesk'e yaptığı açıklamada düşüşüş sebebini açıkladı:

 

"Kabaca %15 -%16'lık düşüş yapılandırma sorunlarından kaynaklanıyordu. Gerisi iki terminal bloku nedeniyle bir çataldaydı." Parithosh çatalın, zincirin senkronize olmasını sağlayan iyimser senkronizasyon modu adı verilen bir mod nedeniyle yaklaşık 128 yuvadan sonra kendini çözebildiğini açıkladı ve ekledi: "Diğer yüzdelik, yapılandırma sorunu giderildikten sonra tekrar çevrimiçi oldu. Şimdi yüzde 84'teyiz."

 

Bağlam açısından, Aralık 2020'den beri Ethereum, proof-of-stake'e geçişleri test ediyor. Goerli, kendi birleşme "provasından" başarıyla geçen üç halka açık testten sonuncusuydu. Birleşme, Ethereum'u daha enerji verimli hale getirecek, çünkü proof-of-stake protokolü enerji tüketimini %99.95 oranında azaltacak. Bu, Ethereum için son proje olmayacak. Birleşmenin ardından Ethereum, ölçeklenebilirlik sorunlarını çözecek.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk