Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Vakfı'nın Elinde Fiat Para Tutması Ne Demek?

Ethereum Vakfı, yayımladığı yıllık bir raporla, varlıklarının yaklaşık yüzde 20'sinin kripto olmayan yatırımlardan oluştuğunu açıkladı.

28 Nisan 2022 14:46

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 11:39

Geçtiğimiz pazartesi günü, Ethereum Vakfı (EF) tarafından düzenlenen, Ethereum geliştiricileri için bir haftalık bir toplantı olan Devconnect sona erdi. Amsterdam'daki konferans 4/20'ye (diğer bir deyişle, Ethereum dünyasında bir çalışma tatili olduğu aşikar olan 20 Nisan) denk geldi, ancak asıl ilgi çekici olan maksimum çıkarılabilir değerden uygulamalı sıfır bilgi teknolojisine kadar her konuda uzmanların görüşmeleriydi.


Devconnect takvimi, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin'den takma isimli kripto bilge Hasu'ya kadar herkesin yer aldığı paneller ve sunumlarla doluydu.


Konferans ayrıca, kuruluşun maliyesinin bir özetini ilk kez kamuya açıkladığına işaret eden, Ethereum Vakfı'nın 2022 yıllık raporunun yayınlanmasıyla da uyumluydu.


Raporda, Ethereum ekosisteminin kar amacı gütmeyen temsilcisinin tüm eterin (ETH) yaklaşık yüzde 0,3'üne sahip olduğu açıklandı Bu sayı hakkında epeyce haber yapılmış olsa da, organizasyonun hazinesinde ne kadar ETH olduğunu öğrenmek istiyorsanız, EF'nin Ethereum adresine kendiniz bakabilirsiniz.


Daha da ilginç olanı ise EF'in 1,3 milyar dolarlık ETH ve 11 milyon dolarlık diğer kripto para birimlerine ek olarak, 300 milyon dolarlık kripto dışı yatırımları olduğunu açıklaması.


Fiat to the moon?

Hazinesinin bir kısmını devletin bastığı elle tutulur gözle görülür nakitte tuttuğu için Ethereum Vakfı'yla dalga geçmek kolay olsa da, bunun, EF'nin gerçek bir değer deposu olarak ETH'ye inanmadığına işaret ettiğini söyleyen Twitter eleştirmenlerine katılmıyorum.


ETH'nin hala nispeten yüksek volatiliteden muzdarip olduğunu kabul etmek Ethereum karşıtlığı değil. Bu nedenle, yatırım yapmak ve faturaları ödemek için elde bir avuç fiat para bulundurmak pratikte mantıklı.


Unutmayın, Ethereum Vakfı her zaman nakitle dolu değildi. Kripto habercisi Laura Shin, Ethereum Vakfı'nın zorlu finansal geçmişini Ethereum'un yakın zamanda yayımlanan (ve oldukça eğlenceli) tarihi "The Cryptopians" kitabında anlatıyor.


İsviçre'de kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak tescillenen Ethereum Vakfı, 2014 yılında orijinal ETH token dağıtım etkinliğini yönetmek ve Ethereum ekosistemi gelişimi için resmi bir merkez olarak hizmet vermek amacıyla kuruldu.


Kripto araştırma şirketi Messari'ye göre, yaklaşık 3 milyon ETH (veya ilk ETH arzının yüzde 5'i) uzun vadeli bir EF bağış fonuna gitti. Ancak Shin'in kitabında belirttiği gibi, bu ETH'nin büyük bir kısmı, yeni başlayan projeyi ayakta tutmak için Ethereum'un ilk yıllarında satıldı.


Ethereum Vakfı ilk dönemlerinde, neredeyse tüm projeyi tehlikeye atacak derecede kötü mali yönetimden muzdaripti.


300 milyon dolar büyük bir fiat para meblağı olsa da, çeşitli bir yatırım portföyü, ETH fiyatının büyük bir darbe alması durumunda, EF'nin (ve belki de bir bütün olarak Ethereum'un) fırtınayı atlatmasına yardımcı olmada büyük bir fayda sağlayabilir.


Parayı takip etmek

EF hazinesinin ayrıntılı bir dökümünü sağlamanın yanı sıra, raporda hazinenin geçen yıl boyunca ekosistem büyümesini hızlandırmak için nasıl kullanıldığına dair ayrıntılar yer alıyor.


EF, Ethereum ekosistemini büyütme misyonunu sürdürmek için geçen yıl 48 milyon dolar harcadığını belirtiyor. Rapora göre "Bu toplamın yaklaşık 20 milyon doları, hibeler, devredilen alan tahsisleri, üçüncü taraf finansmanı, ödüller ve sponsorlukları içeren dış harcamalar" şeklindeydi. "Kalan 28 milyon dolar, EF topluluğundaki ekipleri ve projeleri finanse etmek için kullanıldı."


EF raporunda, kamu malları projelerine verilen hibeleri ödüllendirmek için ikinci dereceden finansmanı kullanmak için Gitcoin gibi üçüncü taraf kuruluşlarla nasıl ortaklık yaptığını ortaya koyuyor.


Ethereum gelişiminde “kamu malları”, daha geniş Ethereum ekosistemine ve geliştirme topluluğuna fayda sağlayan altyapıyı ifade etmekte. Gitcoin gibi kuruluşlar, topluluk oylamasına göre kamu mallarına hibe veriyor. En büyük projelerin tüm finansmanı kapmalarının önüne geçmek için basit bir matematiksel formül olan “ikinci dereceden finansman” (quadratic funding) kullanıyorlar.


Gitcoin'in kamu malları finansmanının "optimal" bir yöntemi olarak adlandırdığı şeyin avantajları (ve dezavantajları) hakkındaki düşüncelerime yönelik daha fazla bilgi edinmek için bu bültenin gelecek sayılarını dikkatle takip edin.


Birleşmenin gölgesi

EF raporu bir yana, neredeyse tüm Ethereum bültenlerinde, Birleşme'den –Ethereum'un konsensüs mekanizmalarındaki yaklaşan değişimden– bahsediliyor.


Devconnect geçen hafta sonu tamamlanırken, geliştiricileri Ethereum ana ağının ikinci "shadow fork"unu izlemek için konferans salonlarında bir araya toplanmış halde bulmak mümkündü. Gündemi son birkaç haftadır takip ediyorsanız, Ethereum'un bir hisse kanıtı ağına geçişi için bir uygulama şeklindeki "shadow fork" hakkında bir şeyler duyduğunuzu hatırlayabilirsiniz.


Ethereum çekirdek geliştiricisi/ana geliştiricilerinden Tim Beiko, Ethereum Yol Haritası SSS'sinde "shadow fork"a daha ayrıntılı bir genel bakış sunuyor. Birleştirmenin nasıl ilerlediğine dair daha detaylı ve yoğun bir güncel bilgi arıyorsanız, sizin için faydalı bir ziyaret olabilir.


Beiko'nun SSS'sine göre: “Kısaca: Bir 'shadow fork', az sayıda node'a sahip canlı bir ağın çatallanmasıyla oluşturulan yeni bir devnettir. 'Shadow fork' aynı durumu ve geçmişi korur ve bu nedenle ana ağdan gelen işlemleri tekrarlayabilir."


"Shadow fork"un neden önemli olduğuna gelince, Beiko bunu "Birleştirme yalnızca az sayıda node kullanarak ve kanonik zinciri bozmadan gerçekleştiğinde node'ların nasıl tepki verdiğini görmemizi sağlıyor" şeklinde açıklıyor.


Ethereum geliştiricileri son birkaç haftadır Ethereum test ağlarında ve yaklaşık iki hafta önce de Ethereum'un ana ağında ilk "shadow fork"u çalıştırdılar.


Bir ana ağ "shadow fork"u, ağın en gerçekçi (yani en karmaşık) koşullar altında nasıl tepki vereceğini simüle eden "shadow fork"ların Everest Dağı gibi.


Son iki ana ağ "fork"u “başarılı” olsa da – yani ağ iş kanıtından hisse kanıtına başarılı bir şekilde geçiş yapabilmiş olsa da – node operatörleri, asıl Birleşme gerçekleşmeden önce (umarım bu yılın ilerleyen günlerinde) halihazırda ele alınması gereken sorunlarla karşılaştı.


Doğrulanmış paylar

Kripto para gözetim uzmanı Fireblocks, ilk hafta 500 milyon doların Terra DeFi'ye gönderildiğini fark etti.


•     NEDEN ÖNEMLİ: Fireblocks kurumsal müşterilere, USDT ve USDC'den sonra en büyük stable coin olan UST'nin blok zinciri ekosistemi ve ihraççısı olan Terra'ya erişim sağladı. Sonuç olarak, kurumsal müşteriler merkeziyetsiz finansa (DeFi) akın ettiler. Fireblocks CEO'su Michael Shaulov, kripto riskten korunma fonları, risk sermayesi şirketleri ve yüksek net değerli bireyler de dahil olmak üzere şirketin erken erişim programının üyelerinden gelen bastırılmış talebin "çılgınca" olduğunu söyledi. 


Twitter, Elon Musk'ın hisse başına 54,20 dolarlık satın alma teklifini kabul etti.


•     NEDEN ÖNEMLİ: Elon Musk - Twitter destanının son bölümünde, Tesla ve SpaceX'in CEO'su 44 milyar dolarlık bir değerlemeyle Twitter'ı satın almak için bir anlaşmaya vardı. Musk, "Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital bir kasaba meydanıdır" dedi. Önerilen işlemin önemli bir nakit primi sağlayacağına inandığını belirten Twitter'ın bağımsız yönetim kurulu başkanı Bret Taylor'a göre ise bu durum Twitter'ın hissedarları için ileriye dönük en iyi yol olacak. 


Elon Musk'ın Twitter'ı satın aldığı duyurulduğunda Dogecoin yaklaşık olarak % 9 oranında yükseldi.


•     NEDEN ÖNEMLİ: Dogecoin'in fiyatı ile Musk'ın satın alınması arasında doğrudan bir ilişki olmasa da Musk "meme coin"i defalarca destekledi. 9 Nisan'da attığı bir tweet'te, Twitter Blue premium hizmeti için dogecoin ödemesinin kullanılmasını önerdi. Dahası, Tesla online mağazasında DOGE ödemelerini zaten kabul ediyor ve Musk, verimliliğini artırmak için Dogecoin geliştiricileri ile çalıştığını söylüyor. 


Kripto, Putin'in Ukrayna'daki savaşına karşı çıkan Rus göçmenler için bir can simidi görevi görüyor.


•     NEDEN ÖNEMLİ: VISA ve Mastercard'ın Rus kartları için ödeme işlemlerini durdurduğu 24 Şubat baskınından kısa bir süre sonra yurtdışındaki birçok Rus bankacılık hizmetleri alamamaya başladı. Geleneksel seçeneklerin eksikliği, küresel olarak Rus göçmenler için kripto para biriminin benimsenmesini teşvik etti. Bazı Rus göçmenler için, başka hiçbir şeyin işe yaramadığı göz önüne alındığında, kripto para onların yedek seçeneğiydi. 


Belediye Başkanı Horaco Rodríguez Larreta ve İnovasyon ve Dijital Dönüşüm Bakanı Deigo Fernández'e göre, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yaşayanlar yakında vergilerini kripto para birimlerini kullanarak ödeyebilecek.


•     NEDEN ÖNEMLİ: Buenos Aires yönetiminin, kripto para birimini toplumlarına entegre etmek için attığı en son adım. Duyuru, Buenos Aires'in Mart ayında yaptığı ve kent sakinlerine kişisel verileri üzerinde kontrol sağlamayı amaçlayan blok zinciri tabanlı bir dijital kimlik platformu öneren tanıtım belgesinin sunumunun ardından geldi. 


Haftanın Factoid'i

Ethereum'un önceki test ağlarının çoğu adını metro istasyonlarından almıştır. Örneğin, Kovan adını Singapur'daki bir metro istasyonundan , Rinkeby ise Stockholm'deki bir istasyondan almıştır. Bununla birlikte, son iki testnet olan Kintsugi ve Kiln'in isimleri çömlekçilik terminolojisinden gelmektedir.


Geçerli Noktalar/Valid Points Factoid 4.27 (Sage D. Young)


İletişimi açmak

Valid Points, CoinDesk'in kendi Ethereum doğrulayıcısı hakkındaki bilgi ve verileri haftalık analizlere dahil ediyor. Bu hisse girişiminden elde edilen tüm kârlar, ağda transferler etkinleştirildikten sonra seçtiğimiz bir hayır kurumuna bağışlanacaktır. Projeye tam bir genel bakış için duyuru yazımıza göz atın.


CoinDesk Eth 2.0 doğrulayıcısının etkinliğini, gerçek zamanlı olarak aşağıda yer alan genel doğrulayıcı anahtarımız aracılığıyla doğrulayabilirsiniz:


0xad7fef3b2350d220de3ae360c70d7f488926b6117e5f785a8995487c46d323ddad0f574fdcc50eeefec34ed9d2039ecb.


Bu anahtarı, herhangi bir Eth 2.0 blok sitesinde arayın.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sage D. Young

Sage D. Young, CoinDesk'te bir teknoloji protokolü muhabiridir. Solarpunk Hareketi'ni önemsiyor. Ekonomi ve Felsefe alanlarında Veri Bilimi alanında çift ana dal yapmış olan Claremont McKenna Koleji'nden yeni mezun oldu. ETH, LINK, AAVE, PEOPLE, OS ve HTR'nin yanı sıra birkaç NFT'nin sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kamala Harris Meme Coin’i Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Yükseldi

22 Temmuz 2024 10:58

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk