Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Tabanlı Alan Adı Protokolü ENS Kendi Layer-2'sini Geliştirmeyi Planlıyor

"ENSv2" olarak adlandırılan öneri, ağın kayıt sistemini tamamen elden geçirecek ve ağı bir layer-2 ağına dönüştürecek.

28 Mayıs 2024 17:46

Güncellenme: 28 Mayıs 2024 19:32

ENS alan adı protokolünün arkasındaki şirket Ethereum Name Service (ENS) Labs, ağı bir layer-2 blok zincirine dönüştürecek bir yenilemeden geçmeyi önerdi.


"ENSv2" olarak adlandırılan teklif, dönüşümün bir parçası olarak projenin kayıt sistemini elden geçirecek.


ENS Labs İcra Direktörü Khori Whittaker, CoinDesk ile yaptığı röportajda projenin aynı zamanda layer-2 zkSync'in arkasındaki birincil geliştirici olan Matter Labs'ın layer-2 zincir geliştirme kiti ZK Stack'in teknolojisini kullanmaya yöneldiğini söyledi.


ENS'nin yeni girişimi, Ethereum üzerindeki bazı protokollerin ve hatta bazı alternatif layer-1 blok zincirlerinin, topluluklarının daha uygun ücretler veya özelleştirme arzusu gibi ihtiyaçlarını karşılamak adına layer-2 ağları haline geldiği yeni bir blok zinciri trendini takip ediyor. Bu ayın başlarında, layer-1 zinciri Celo, yeni layer-2 ağı için Optimism'in teknolojisini kullanmaya karar verdiğini açıklamıştı.


Whittaker, "Gaz fiyatını mümkün olduğunca sıfıra yaklaştırmamızı istiyorum" dedi. "Bu yüzden ENS isimlerini ve ENS profillerini kullanan etkinlikler beni heyecanlandırıyor."


Mahremiyet ve güvenlik ön planda

2017 yılında Ethereum Vakfı’nın eski çalışanları Nick Johnson ve Alex Van de Sande tarafından kurulan ENS, tipik olarak uzun harf ve kelime dizilerinden oluşan kripto para adreslerini "Alice.eth" gibi insanlar tarafından kolayca okunabilir isimlerle eşleştirmek için tasarlandı. Mevcut yapılandırmasında, yalnızca Ethereum üzerinde akıllı sözleşmeler olarak mevcut.


Whittaker, CoinDesk röportajında ekibin Matter Labs'in ZK Stack'ini kullanmaya karar vermeden önce Arbitrum, Optimism ve zkSync'in layer-2 teknolojilerini incelemk için zaman ayırdıklarını da belirtti. ZK Stack, geliştiricilerin zkSync'in teknolojisine dayalı olarak kendi zincirlerini oluşturmalarına olanak tanıyan özelleştirilebilir bir yazılım araç setidir. ZK stack’in (yığın) önemli bir özelliği, blok zincirindeki trendlerden biri olan sıfır bilgi kanıtlarını kullanmasıdır.


Whittaker, hangi yığının seçileceğini değerlendirirken, mahremiyet ve güvenliği öncelediklerini açıkladı.


Teklifin sunulmasıyla birlikte, ENS protokolünün arkasındaki merkeziyetsiz yönetim organı olan ENS DAO, değişiklikleri kabul edip etmediğini oylayacak.


Whittaker: "Tüm bu süreç muhtemelen iki ay kadar sürecek ve herkes uzlaşır uzlaşmaz geliştirmeye başlayacağız."


Daha Fazla Oku

    ensethereum name servicelayer-2zk stack

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk