Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Merge Eylül’de Gerçekleşebilir

Merge ile birlikte Ethereum’un enerji yoğun Proof-of-Work mekanizmasından daha etkili Proof-of-Stake’e geçişi söz konusu olacak.

16 Temmuz 2022 09:04

Güncellenme: 16 Temmuz 2022 09:08

Ethereum Foundation’dan Tim Beiko, blok zincirinin uzun süredir beklenen yeni tasarımı olan Merge yapısına geçişinin 19 Eylül gibi gerçekleşebileceğini belirtti.


Merge ile birlikte Ethereum, yoğun enerji tüketimine neden olan Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasından enerji verimliliği çok daha yüksek olan Proof-of-Stake (PoS) sistemine geçecek. Böylelikle ağın enerji tüketimi yüzde 99,5 azaltılmakla kalınmayacak ayrıca güvenliğe ve ölçeklenebilirliğe dair yeni faydalar da oluşacak. 


Ethereum protokolü destek mühendisi olan Beiko, PS Uygulayıcıları toplantısında yaptığı tahminde Eylül ayını işaret etti. Beiko, Merge için olası bir tarih zikretmesinin yanı sıra Ehtereum’daki geliştirmelere dair önemli kilometre taşlarını da belirtti. 


Beiko net bir tarih söylemiş olsa da planlanan yol haritasının zaman akışında her an değişimler olmasının da söz konusu olduğunu vurguladı.


Merge nedir?

 

Günümüzde yaygın kullanılan ve özünde madencilerin karmaşık bilgi-işlem temelli bulmacaları çözmek süratiyle ağı güvende tutmalarına dayanan PoW mekanizması Bitcoin blok zincirini ayakta tutan algoritma olmasına karşın yüksek enerji maliyetleri nedeniyle yoğun biçimde eleştiriliyor. 


Solana ve Tezos gibi blok zincirleri tarafından çeşitli versiyonları hayata geçirilmiş olan PoS modelinde ise madenciler yerine validatörler geliyor. Validatörler Ethereum ağına 32 ETH’lık bir teminat bağlıyor ve bunun sonrasında rastgele seçimle zincire blok eklemelerine müsaade ediliyor.  


PoW ve Pos mekanizmalarında sisteme blok eklendiğinde bir çeşit ödül alınıyor.


Ethereum kurulduğu 2015’den beri PoW sistemini güncellemeyi yol haritasına almıştı ancak Ethereum 2.0 denilen bu yeni yapıya dair mühendislik süreçlerinin karmaşıklığı projenin sürekli ileri tarihe ertelenmesine neden oldu.


Merge Ethereum’un göreceli olarak yüksek olan işlem ücretlerinin düşmesine ve fdüşük hızının yükselmesine neden olmayacaksa da enerji kullanımına çok önemli etkisi söz konusu.


Geçen hafta Ethereum’un Sepolia test ağı başarılı biçimde PoS geçişi gerçekleştirdi. Üçüncü ve son halka açık test ağı olan Goerli de 11 Ağustos’da Merge’den geçecek. Testte kullanılacak parametreler bir sonraki Ethereum Foundation All-Core Developers toplantısında belirlenecek. Bu test ağlarında gerçekleştirilen geçişler gerçek geçiş için bir prova mahiyetinde ve her biri Ethereum’un PoS güncellemesine bir adım daha yaklaşmasına destek oluyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk