Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Madencileri Zor Durumda

Birleşmenin tamamlanmasının ardından henüz 24 saat bile geçmedi. Ancak Ethereum madencileri için para kazanmak artık çok zorlaştı.

16 Eylül 2022 10:04

Güncellenme: 16 Eylül 2022 11:08

Ethereum madencileri için para kazanmak birleşmenin tamamlanmasının ardından henüz 24 saat bile geçmeden çok zor bir hâl aldı. Pek çok madenci bu nedenle alternatif coin’lerin üretimine geçti. Tabii bu da madencilikten elde edilen kârı düşürdü.


Ethereum Perşembe günü proof of work (PoW) protokolünden proof of stake (PoS) protokolüne geçiş yaptı. Bu geçiş enerji tüketimini büyük oranda düşürürken aynı zamanda artık madencilere gerek kalmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle donanım operatörleri de makinelerini PoW blok zincirlerine kaydırdı.


Ethereum classic (ETC) ve ravencoin (RVN) gibi PoW altcoin’leri üreten hash rate ya da bilgisayar gücü birleşmenin tamamlanmasının ardından iki katını çıktı. Ancak bu durum zorluk oranının artması, madencilerin başarılı bir blok üretmelerinin zorlaşması, dolayısıyla kazanabilecekleri ödüllerin de azalması anlamına geliyor.


24 saat önce bir Ethereum classic bloğu üretmenin ödülü ETC 0.0186484 yani 70 sent civarındaydı. Bu rakam son birkaç saatte ETC 0.00030658 yani yaklaşık 11 sente düştü.


Luxor Technologies’den Ethan Vera attığı bir tweet’de ethereum madencilerinin tahmini yüzde 20-30’unun diğer ağlara geçiş yaptığını, geri kalanının ise işi bıraktığını belirtti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk