Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Madencileri Şimdi Ne yapacak?

Dün Ethereum birleşmesi başladı. Artık yüksek sayıda çok güçlü işlemcilere gerek kalmayacak. Ethereum madencileri yapay zekâ ve bulut bilişime kayabilir.

7 Eylül 2022 11:06

Güncellenme: 7 Eylül 2022 13:34

Ethereum birleşmesi sürecinin dün resmen başlamasının ardından bazı büyük Ethereum madencileri işlem güçlerini bulut bilişim ve yapay zekaya kaydırmayı planlıyor.


Birleşmenin Eylül’ün 13’ü ila 16’sı arasında tamamlanmasının ardından poof-of-work (Pow) protokolünden proof-of-stake’e (PoS) geçiş yapılmış olacak. Böylece blok oluşturmak için artık büyük çaplarda işlem gücüne gerek kalmayacak. Ağın enerji tüketimi en az yüzde 99,95 azalacak.


Geçen aya kadar birleşmenin gerçekleşmesine şüpheyle yaklaşan Kanadalı kripto madencisi Hive Blockchain, dün bulut bilişim ve yapay zekâ uygulamalarının yanı sıra, grafik işlemci birimleri (GPU) donanımları ile çıkarılabilen diğer madeni paraları test ettiklerini açıkladı. Madenci şirketin Tier 3 veri merkezinde faaliyette olan bir test pilot projesi bulunuyor.


Öte yandan bir başka Kanadalı madenci şirketi olan Hut 8 de en son kurulan bir grup GPU’larının müşterilerin taleplerine göre yapay zekâ, makine öğrenimi veya VFX oluşturma hizmetleri verebilecek şekilde tasarlandığını açıkladı.


Ethereum madencilerinin birleşme tamamlandıktan sonra ne yapacağına dair pek çok spekülasyon vardı. Bir teori madencilerin Ethereum Classic’e yöneleceği şeklindeydi. Ağ metrikleri bugüne kadarki en yüksek değere çıkan ve ETC token’ları değer kazanan Ethereum Classic aslında bu ay sonunda planlanan birleşme etkinliği öncesindeki potansiyel kazanan olabilir.


Öte yandan dün Hive’ın hisseleri yüzde 5, Hut 8’in hisseleri ise yüzde 3 civarında değer kaybetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk