Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“Ethereum Dencun Yükseltmesi Ölçeklenebilirlik Açısından Oldukça Önemli”

Yükseltmenin roll-up'lar aracılığıyla blok zincirinin ölçeklenebilirliğini artıracağı, gaz ücretlerini optimize edeceği ve ağın güvenliğini artıracağı belirtildi.

27 Ekim 2023 16:24

Güncellenme: 28 Ekim 2023 14:23

Goldman Sachs, Ethereum'un 2024'ün ilk çeyreğinde gerçekleşmesi muhtemel Dencun yükseltmesinin, blok zincirinin ölçeklenebilir bir ödeme katmanı olma yolculuğunda önemli bir adım olduğunu söyledi.


Açıklamaya göre, “Dencun yükseltmesinin birincil etkisi proto-danksharding yoluyla layer-2 roll-up'ları için veri kullanılabilirliğini artırmak olacak. Böylece son kullanıcıların ödemesi gereken işlem maliyetleri azalacak.”


Bu kavramlar ne anlama geliyor?

Layer-1 ağı bir blok zincirinin temel katmanı veya temel altyapısı olarak tanımlanabilir. Layer-2 ise layer-1 ağlarının üzerine inşa edilmiş off-chain sistemleri veya blok zincirlerini ifade eder. Verileri daha hızlı bir blok zincirinde (layer-2) işledikten sonra ana blok zincire geri aktaran roll-up’lar, işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlar.


Ethereum'u daha ölçeklenebilir hale getirmenin bir yolu olan danksharding, ağı parçalara (shards) bölmek için aynı konsepti uygular, ancak bu parçaları işlemleri artırmak için kullanmak yerine, veri gruplarının alanını artırmak için kullanır.


Daha Fazla Oku

    dencunEthereumblockchain

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk