Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Birleşmesi’nin Yarattığı İvmeyle Hedef Devcon’u İstanbul’da Düzenlemek

Dünya çapındaki Ethereum geliştiricilerinin bir araya geldiği Devcon etkinliğinin önümüzdeki yıl İstanbul’da yapılması için lobi çalışmaları gerçekleştirilecek

22 Eylül 2022 12:03

Güncellenme: 22 Eylül 2022 17:42

Proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e hiçbir aksaklık yaşanmadan başarılı bir şekilde geçişin yapıldığı Ethereum Birleşmesi hem dünyada hem de Türkiye’deki kripto topluluklarında yankı uyandırdı. İstanbul, Levent’te yer alan Lunapark Web3 Hub dün akşam Ethereum Birleşmesi’nin ele alındığı ETHIstanbul’un etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Her yıl düzenlenen ve dünya çapındaki Ethereum geliştiricilerinin bir araya geldiği Devcon etkinliği de Birleşme’nin ardından etkinliğe katılanların gündemindeydi. Bu sene Kolombiya’nın başkenti Bogota’da düzenlenecek Devcon etkinliğine katılım göstereceklerini söyleyen etkinliğin konuşmacılarından Lytera’nın kurucu ortağı Baki Er, “Türkiye’den 10 kişi kalkıp Bogota’ya gidiyorsak, bunun tek sebebi var: Devcon’un Türkiye’ye gelmesini istiyoruz. Bu sene Bogota’da, Devcon’u düzenlemekte Türkiye’nin ne kadar uygun ve istekli bir konumda olduğunu anlatmalıyız” diyor ve ekliyor: “Globalde lobi yapmakta acemi ve yeniyiz ancak üniversite kulüplerinden başlayan inisiyatifin yayılacağını düşünüyorum.”

Etkinliğin bir diğer konuşmacısı Efe Bulduk ise Devcon’un İstanbul’da düzenlenmesine yönelik başlatılan kampanyaya sahip çıkıyor: “Devcon'un Türkiye'ye gelmemesini istemenin patolojik bir vaka olduğunu düşünüyorum. Bu ekosistemin bir parçası olan herkesin istemesi gerekir” diye konuşuyor.


@ismailhpolat/Twitter


Ethereum Birleşmesi’nin yarattığı ivmeyle ETHIstanbul’un nihai amacının Devcon etkinliğini İstanbul’a getirebilmek olduğunu söyleyen Turan Sert ise etkinliğin bir diğer konuşmacısıydı. CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Sert, “Bu topluluk Devcon’a ev sahipliği yapmaya hazır. Devcon yılda bir düzenleniyor ve önümüzdeki ay Bogato’da yapılacak. Dolayısıyla önümüzde bir sene var” diyor ve ekliyor: "Türkiye’de kripto adaptasyonunun yüksek olmasına rağmen geliştirici ve girişim anlamında geride olduğumuzu düşünüyorum. DevCon bu anlamda çok ciddi bir momentum kazandırabilir.”

Türkiye’deki kripto ekosistemini “geç başlayan ama öğrenci kulüplerinin inisiyatifiyle ciddi bir ivme yakalayan” diye tanımlayan Sert, başta İTÜ, Boğaziçi, ODTÜ ve Bahçeşehir’deki öğrenci kulüplerinin yurt dışındaki etkinliklere, hackathon’lara katılmasıyla söz konusu hareketliliğin başladığını söylüyor: “Oraya katılan ekiplerin kazandığı başarıların burada yankılanmasıyla ilginin arttığını gördük. Beş-10 kişi bu kadar ivme yaratıyorsa bir de Ethereum gibi 10 binin üzerinde geliştiricisi olan ekosistemin liderlerini yurt dışından buraya getirdiğimizde olacakları düşünün. Geliştiriciler, öğrenciler, sponsorlar ve kurumlar için Devcon bir dönüm noktası olabilir. Rakibimiz Vietnam, umarım bir şekilde Devcon’u İstanbul’a getirmeyi başarırız.”  

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk