Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Birleşmesi’ne Dair Her Şey: Madencilik Bitecek mi?

CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan KuCoin Türkiye Ülke Müdürü Mete Umut Elmas, Birleşme’yle beraber “madencilik bitecek” yaklaşımının çok da doğru olmadığını söylüyor.

7 Eylül 2022 15:36

Güncellenme: 7 Eylül 2022 23:06

Proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçiş yapacak Ethereum Birleşmesi’ne dair görüşlerini paylaşan KuCoin Türkiye Ülke Müdürü Mete Umut Elmas, “Birleşme’ye dair harika gelişmelerden bahsetsek de bunların hiçbiri doğrudan ölçeklenebilirlik veya işlem ücretlerinde doğrudan düşüş anlamına gelmiyor” diyor ve ekliyor: “Burada daha ziyade enerji verimi, düşen enflasyonu ve ortadan kalkan ekipman bariyeri ile çok daha geniş kitlelere ulaşmaya hazırlanan bir Ethereum’dan bahsediyoruz. Bu süreçteki değişim ilk etapta en fazla madenciler açısından hissedilir olacak; zira ağ güvenliğini artık onlar değil, validatörler sağlayacak.”


Elmas’a göre, bu gelişmenin de madenciliği tamamen bitireceği ve milyonlarca pahalı ekipmanı işlevsiz hale getireceği iddiasına mesafeli yaklaşmak gerekiyor: “Örneğin ölçeklenebilirlik çözüm önerilerinden biri olan ZK-rollup mekanizmalarında “prover” (“ispatlayıcı”) şeklinde bir rol bulunur ve günümüzün madencileri sahip oldukları ekipmanlarla bu role hızlı bir şekilde pivot edebilir.”


“Ethereum’un Birleşme sürecini tek başına bir temel analiz çıktısı olarak almak ve buna bağlı riskli işlemler yapmaktan kaçınmanın önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuşan Elmas, ekliyor: “Ethereum geliştiricileri, bu süreci normal akışı neredeyse hiç aksatmayacak şekilde planlamaya ve uygulamaya çalışıyorlar.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk