Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Birleşmesi’ne Dair Her Şey: Daha mı Güvenli Olacak?

CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Huobi CFO’su Lily Zhang, proof-of-stake modelinde konsensus için madencilik yerine validatörlerin kullanılmasının daha yüksek güvenlik getireceğini söylüyor.

7 Eylül 2022 15:40

Güncellenme: 8 Eylül 2022 16:02

“ETH'nin ana zinciri, ardışık olarak bağlı bloklardan oluşan tek bir zincirdir. Mevcut işlem işleme kapasitesi, her bir düğümün bu ardışık bağlı bloklardaki her işlemi işlemesi ve doğrulaması ihtiyacı ile sınırlıdır” diye konuşan Zhang, “sharding” mekanizmasına da dikkat çekiyor: “Sharding, ETH'nin ana zincirini bölen ve veri işlemeyi birçok düğüme dağıtan bir mekanizmadır. Bu sayede işlemler aynı anda paralel shard zincirlerinde işlenebilir. Her parça zincirini, Ethereum'u tek şeritten çok şeritli bir otoyola yükselterek, yoğun bir otoyola eklenen yeni bir şerit olarak düşünün.”


“Şu anda, ETH bir saniyede yaklaşık 30 işlemi gerçekleştirebilir ve bu da genellikle gecikmelere ve trafik sıkışıklığına neden olur. ETH 2.0, parça zincirleri aracılığıyla gerçekleştirilebilecek saniyede 100 bin işlemi işleme yeteneği vadediyor” diye konuşan Zhang, yüksek işlem trafiğine rağmen yeni protokolde güvenlikten ödün verilmeyeceğini düşünüyor: “ETH 2.0 ayrıca güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Çoğu PoS ağının az sayıda validatörü vardır, bu da sistemi daha merkezi hale getirir ve ağ güvenliğinden ödün verir. ETH 2.0, merkeziyetsizlik ve daha yüksek güvenlik elde etmek için minimum 16.384 validatör gerektirir.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Alibaba’da Yeniden Yapılanma Dönemi

29 Mart 2023 13:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk