Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ethereum Birleşmesi Sonrası Hem Ether Hem de Ethereum Classic’in İşlem Hacimlerinde Oynaklık Yaşanıyor

Ethereum’un proof-of-stake konsensusuna geçiş yapmasının ardından madenciler yönünü Ethereum Classic’e çevirmiş durumda

15 Eylül 2022 18:37

Güncellenme: 16 Eylül 2022 00:07

Kripto piyasası son 24 saatte çoğunlukla yatay bir görünüm sergilerken, bugün sorunsuz bir şekilde tamamlanan Ethereum Birleşmesi’nin ardından hem Ethereum (ETH) hem de Ethereum Classic’te (ETC) inişli çıkışlı bir grafik söz konusu.


Ethereum’un fiyatı 1570 dolar ila 1620 dolar bandında tutunmaya çalışırken, fonlama oranı altı ayın en yüksek seviyesine çıkarak açıkta pozisyon alan trader’lara kazandırdı.


Fonlama oranları türev ve spot piyasalardaki fiyat farklarını temel alan trader’ların periyodik ödemeleri anlamına geliyor. Nasıl açık pozisyonlandıklarına göre değişkenlik gösterecek şekilde trader’lar fona ödeme alabiliyor ya da yapabiliyor.


Ödemeler sayesinde her iki taraftan trade yapan’ların katılımı sağlanıyor. Trader’lar fonlama oranlarını toplamak adına sofistike stratejilerden yararlanırken, fiyat hareketliliklerinden doğacak kayıplara karşın riskten korunma sağlıyorlar ve bu durumsa fiyat oynaklığına katkı sağlayan market dinamikleri oluşturuyor.


Bir diğer tarafta ise türev piyasalardaki ETC’nin her zamankinden çok daha yüksek miktarda, 22 milyon dolarlık likiditeye ulaşması var. Ethereum Classic blok zinciri proof-of-work konsensusunda çalışmaya devam ediyor ve bazı trader’lar ise Ethereum’un proof-of-stake’ine kıyasla uzun vadede buraya yanaşıyor.

NFT projesi Snook’un kurucu ortağı Hsoam Mazawi’nin geçen hafta paylaştığı mesajda “Ethereum Birleşmesi sonrası proof-of-work madencileri diğer coin’lere yönelmek zorunda kalacak. Eldeki seçeneklerse Ethereum Classic ya da Ethereum’da yeni bir çatallanma” diyor.


Ethereum Classic’in fiyatındaki oynaklık ise devam ediyor. Birleşme tamamlandıktan hemen sonra 39 dolara kadar yükselen Ethereum Classic ise bu yazı kaleme alınırken son 24 saatteki yüzde 0,19’luk değer kaybıyla 37 dolardan işlem görüyor.


Blokzincir ağındaki işlem gücünün hesaplanmasında kullanılan hash oranlarında Ethereum Classic’in yükseliş söz konusu. Birleşme sonrası madencilerin kaynaklarını Ethereum Classic’e yönlendirmesiyle veriler, Ethereum Classic hash oranının saniyede 273 terahash’e (Th/S) yükseldiğini gösteriyor.  

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
AB Parlamentosu, Kara Para Aklamayı Önlemeye Yönelik Yasa Paketini Oyladı

27 Nisan 2024 16:12

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk