Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Eski Ezberleri Unutup, Yeniden Öğrenebileceğimiz Yeni Bir Dönemi Konuşmamız Lazım

İsmail Hakkı Polat, uzlaşı sağlanamazsa Web3 dünyasında gençlerin kendi yollarından gidip mevcut yapıları yıkacaklarını belirtiyor

13 Ekim 2022 17:22

Güncellenme: 14 Ekim 2022 10:06

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat, Coindesk Türkiye’nin Yeni Paradigma etkinliğinde “Yıkımcı Düşünceyi Anlamak” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumdan öne çıkan başlıklar şöyle:


 • İnternet aslında çok yıkıcı olmayan hafif evrim, hafif devrim bir süreç yarattı. Hep bir dönüşümden bahsediyorduk. Ticari ve sosyal süreçlerimizi internet üzerine taşımaya başlamıştık. Her şeyin dijital ikizini yaratan bir noktada gidiyordu. Fakat Web2  her şeyin süper merkezileştiği, internet üzerinde mahremiyetin yok edildiği, şeffaflığın ve denetimin tekellere geçtiği bir noktaya gitti.

 • Şimdi Web3'le birlikte toplumla birleştirilen, dağıtık, paylaşımcı ve katılımcı bir noktaya evrilmemiz gerekiyor.

 • Yıkım burada başlıyor. İçinde bulunduğumuz binayı mevcut deprem yönetmeliğine göre güçlendirelim mi yoksa yıkıp yeniden mi yapalım? Yıkıp yeniden yapmak farklı kodları gerektiriyor.

 • Eski ezberleri unutup, yeniden öğrenebileceğimiz yeni bir dönemi konuşmamız lazım. Çünkü eski ezberlerimiz bizi bu yeni dünyaya girmekten alıkoyan birer engele dönüşüyor.

 • Bizim ilk başta kafamızdaki yargılardan kurtulmamız gerekiyor. Bizim doğru diye bildiğimiz her şey aslında mutlak doğruyu içermiyor. Bunu kabul ederek her şeye biraz daha tartışmacı, biraz daha dayanışmacı ve biraz daha katılımcı bakmamız gerekiyor. Topluluk olarak nasıl ilerleyeceğimizi tartışmak, üretmek ve bunun manifestosunu ortaya koymamız gerekiyor. Mesela bu, şirketlerde çok büyük bir dönüşüm gerektiriyor.

 • Web2 döneminde oluşan yapılar, bu gençlere dikte edici bir şekilde davranırsa bu gençler kendi yolundan gidip mevcut yapıları yıkacaklar. Ben bunu istemiyorum. Neden? Çünkü kültürel mirastan da kopuyoruz.

 • Eski yapılar ‘Mevcutta güçlüyüm bu gücü nasıl paylaşacağım?’ diyor. Gençlerse ‘Sen kendi değerlerinden ödün vermezsen, beni de bu işin içine dahil etmezsen, ben de kendi yoluma giderim’ diyor. Bence haklı değiller ama her iki tarafın da uzlaşmaya açık olması gerekiyor. Kadim bilgiler önemli. Bu bilgileri gençlerle oturup geleceğe taşımamız lazım. Ama bizim kuşağın da o dünyanın değiştiğini anlaması lazım.

 • Kariyer tarafına bakarsak, bu dünya yeni çıktı ve geniş kitlelere henüz hitap edemiyor. Ancak hizmet yelpazesi çok geniş olduğu için talep çok, insan yok.

 • Bu alana özel üniversitelerde ve liselerde eğitim politikası çok fazla olmadığı için herkes alaylı yetişiyor. İnternet üzerinden kendi kendine eğitim alanların bile ciddi talep gördüğü alanlar var.

 • Politikalar benimsenene kadar bu yıkıcı etki spekülatif bir değer de getirecek. Profesyonel ya da girişimci olarak bu dünyaya giren ve işi doğru yapmayanların bir kısmı elenecek. Ama elenenler bile çalışan olarak girdikleri startup'larda çok daha el üzerinde tutulacaklar.

 • Dünyadaki bütün eğitim kurumları sanayi çağının aşırı uzmanlaşma mantığına göre şekilleniyor. Bunu tamamen bir kenara bırakıp bambaşka bir eğitime başlayacaksınız dediğiniz zaman herkes bir şoka giriyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Tahmin Piyasaları Donald Trump’ın Kaybedeceğini Öngörüyor

25 Mayıs 2024 21:41

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk