Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

EOS Ağ Vakfı Üyeleri Sert Çatallanma Sonrası Antelope Protokolüne Geçmek İstiyor

Block.one’la yollarını ayıran Vakıf, düğümdeki sert çatallanmanın ardından Antelope blokzincirine geçecek.

18 Ağustos 2022 12:18

Güncellenme: 18 Ağustos 2022 15:01

EOS Ağ Vakfı’nın (ENF) Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, topluluk tarafından yönetilen blokzincir protokolü Antelope artık EOSIO tabanlı blokzincirlerde temel protokol olarak kullanılacak. EOS, Telos, Wax ve UX Network’ün aralarında bulunduğu Vakıf üyeleri Antelope'u destekleyecek.


Vakfın iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Zack GAll, EOSIO blokzincirindeki düğümdeki sert çatallanmanın Antelope’a geçişin gerçekleşeceği resmi tarihte, 21 Eylül’de kararlaştırılacağını söyledi. Söz konusu geçişin sert çatal olmasından dolayı tüm üye bilgisayarlar ya da düğümler yeni protokolde çalışmak için güncellemeye gitmek zorunda kalacak.


Tüm bu gelişmeler Vakıf’ın, EOS ağını en başta tasarlayan oluşum Block.one’a dair yolsuzluk suçlamalarına dair yasal olarak harekete geçmesinin ardından geldi. 2021’de Block.one EOISO geliştirmesini desteklemeyi durdurmuş, blokzincir riskli bir duruma sürüklemişti. Vakıf bunun ardından 2021 sonbaharında EOSIO tabanlı blokzincirlerin eşgüdümlü hareket etmesine dair yollar geliştirmenin yanı sıra, paylaştıkları kod tabanlarını muhafaza etmek ve geliştirmek adına inisiyatifler hayata geçirmeye başladı.


Vakıf, Mandel adındaki projeyi başlatmak için söz konusu çatallanmayı EOSIO düğüm tabanında gerçekleştirmişti. Mandel, teknik geliştirmeler ve konsensus güncelleştirmesine şekil vermekte olan EOSIO geliştiricilerine devredilmişti. Mandel, EOSIO’nun yerine geçecek markanın vekaleti haline gelmişti. Vakıf Antelope’u proje olarak sununca, Mandel’i de devre dışı bıraktı.


CoinDesk’e konuşan Gall, “Düğüm Vakıf tarafından Şubat ayında zaten çatallanmıştı ve günümüzde Antelope olarak bilinen birçok yeni özellik ve yetkinliği bu düğüme halihazırda eklemiştik” derken, gelecek ay gerçekleşecek sert çatallanma öncesi “düğümün testnet üzerinde uzun süredir çalıştığını” sözlerine ekliyor.


EOSIO desteği Black.one tarafından devam ettirilmediği için Antelope’u blokzincirde temel olarak kullanmak oldukça önemli. Bunun yanı sıra Antelope, topluluğun canlandırılmasından sorumlu olacak.  


Antelope nedir?


Antelope açık yapılı bir blokzincirdir ve kod tabanı topluluk tarafından icra edilir. Antelope, kullanıcıların bir sonraki blok'u “onaylamaları” için oy kullandığı ve delegeler seçtiği proof-of-stake’den devşirme Delegated Proof-of-stake (DPoS) konsensus modelini kullanır. DPoS protokolünde delegeler blok üreticisi olarak adlandırılır.


Geliştiriciler Antelope’u merkeziyetsiz finanstan tedarik zincir yönetimine, NFT’lerden oyunlara dek geniş bir ölçekte kullanır.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk