Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Endüstride Yeni Dönem

Blokzincirin kullanım alanları her geçen gün artıyor. Tomi Partnerships & Operations Director Goldi Horta değişim dönemini anlatıyor.

8 Kasım 2023 12:02

Güncellenme: 8 Kasım 2023 12:06

Blokzincir teknolojisi hayatımıza girdiğinden beri sahip olduğu potansiyel büyük heyecan yaratıyor. Blokzincirin etki alanı genişlerken bu teknolojiden faydalanan sektörlerin sayısı ve hayata geçirdiklerin uygulamaların sayısı da her geçen gün daha da artıyor. Beraberinde çeşitli risk ve fırsatları getiren bu durum karşısında avantajlı duruma geçmek için hem bugünü doğru okumak ve hem de geleceğe dair perspektifi iyi anlamak gerekiyor.


Binance BlockchainWeek İstanbul’un İnovasyon Sahnesi’nde bu konuda konuşan Tomi Partnerships & Operations Director Goldi Horta, konuşmasına blokzincirin adaptasyonuna giden uzun tarihi yolculuğu anlatarak başladı. Bu yolculuk boyunca teknoloji alanında öncü olan, devrim yapabilen organizasyonların kullanılabilirlik bariyerlerini aşanlar olduğunu vurgulayan Horta, teknolojileri erken benimseyenler ile geri kalan çoğunluk arasındaki farka dikkat çekti. 


Blokzinciri teknolojisinin ve geliştirilen kullanım alanlarının henüz Web2’deki örneklerin yarattığı etkiyi yaratamadığını kabul ederken geleceğe dair hedefin bu olması gerektiğinin altını çizdi. Bu amacı hayata geçirmekte öncü olmak için Tomichain’i geliştirdiklerini belirten Horta, bunu yapmanın ve endüstriyi dönüştürmenin anahtarının ise geliştiricilere ihtiyaç duydukları fırsatları ve alanı sağlamak olduğunu söyledi. Buradaki  stratejilerinde ise 4 temel element öne çıkıyor: dayanışma içinde gelişmek,  hesap soyutlaması, otomatik ve planlı ödeme ve geliştirilmiş teşvik modeli.


Bu aşamada Horta tarafından blokzinciri teknololojisinin kitlesel olarak benimsenmesi noktasında önemli bir kaldıraç olması hedeflenen Data Ownership Protocol’den bahsetmesi için sahneye çağrılan DOP sözcüsü, bu yolculukta karşılaşılan problemlerden (herkese açık blokzincirlerinde verinin herkes tarafından erişilebilir olması, bu erişim üzerinde kullanıcıların söz hakkı olmaması, transparanlığın kötü niyetli oyuncular tarafından kötüye kullanılması vb.) ve bu zorluklar karşısında ürettikleri çözümlerden (kullanıcılara erişim noktasında söz hakkı vermeleri, ERC20, ERC721 ve ERC1155 desteği, harici ekosistemlerle kesintisiz istegrasyon sunmaları vb.) bahsetti.


Tomichain’in geliştirilmesinde Tomi ile birlikte çalışan ankr ve zkSync  sözcüleri de söz alarak projedeki rollerinden ve organizasyonlarından bahsederek bir anlamda Web3’deki ekosistem anlayışının önemini gözler önüne serdiler.


Daha Fazla Oku

    BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk