Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Elliptic'e Göre Metaverse'teki En Büyük Suç Riskleri Para Aklama Ve Dolandırıcılık

Kripto güvenlik şirketinin raporunda, metaverse'teki suç riskleri ve alınacak önlemler sıralanıyor

13 Temmuz 2022 14:00

Güncellenme: 13 Temmuz 2022 15:58

İnternete bağlanabilen bir cihaz veya kripto varlık adresiniz varsa bir metaverse’e giriş için genellikle hiçbir engel yok. Giriş için hiçbir kimlik kontrolü gerekmiyor. Bu nedenle z ve alfa kuşağının, metaverse'nin açık kapı politikasını, Y kuşağının sosyal medya uygulamalarını benimsediği şekilde benimsemesi bekleniyor.


Blokzincir güvenlik firması Elliptic'in 23 Haziran’da yayımladığı rapora göre, metaverse şimdiden kirli finansal aktörlerin ilgisini çekmiş durumda. Metaverse’teki suç risklerini inceleyen şirket, yayımladığı kılavuzda bu risklere karşı alınacak olası önlemleri de sıralıyor. 


Elliptic’in mayıs ayında müşterileri ile kripto ve finans uzmanıyla yaptığı ankete göre, katılımcıların en az %58'i metaverse'ün beş yıl içinde işletmeleri için ticari fırsat sunmasını bekliyor. Şirket, değer yoğunluğunun olduğu her yerde suçun da olduğunu, metaverse’ün bir istisna olmadığını vurguluyor. 


Raporda, “Metaverse’ün kara para aklayanlar için çekici bir likidite havuzu ve dolandırıcılar için potansiyel yeni bir vektör olabileceğine inanıyoruz” sözleri ile olası finansal suç riskine dikkat çekiliyor. 


Elliptic kendi veri setlerinin analizinden, şu anda da metaverse ilişkili coin'ler MANA ve SAND varlıklarıyla bağlantılı yasa dışı etkinlik gözlediklerini, bu yasa dışı faaliyetin %99,5'inin kripto varlık hırsızlığıyla bağlantılı olduğunu; ayrıca, NFT pazaryerleri OpenSea ve LookRare arasında neredeyse eşit olarak dağılmış, dolandırıcılık ve hırsızlıkla bağlantılı bir dizi merkeziyetsiz arazi satışı tespit ettiklerini söylüyor.fiyatı şişirmek veya algılanan hacimleri daha büyük göstermek amacıyla yapılan naylon ticaret de raporda yer alıyor. Cryptoslam verilerine göre metaverse ile ilgili projeler arasından en iyi 250 NFT projesinin 30 günlük satışlarını inceleyen şirket, 29.9 milyon dolar değerinde naylon ticaret tespit edildiğini bildiriyor. Bu, platformlardaki toplam aylık satışların sadece %3.33'ünü temsil etse de kayda değer bir oran.Elliptic, metaverse ile ilgili finansal suç risklerini, para aklama, dolandırıcılık, akıllı sözleşmelerdeki açıklar kullanılarak sistemin ihlal edilmesi, yasa dışı marketler, cinsel suçlar, finansal yaptırımların delinmesi ve terörün finansmanı olarak sıralıyor. 


Metaverse ile ilgili varlıklar aracılığıyla kara para aklama risklerini azaltmak için ikincil pazar yerleri, borsalar ve diğerleri, herhangi bir kara para aklama riskini tespit etmek için para gönderen/alınan hesaplarda uyumluluk taraması yapabilir. Rapora göre, zincirler arasında birlikte çalışabilirlik arttıkça, birden fazla ya da tek bir metaverse evreninde risklerine dair bütünsel bir görüşe sahip olmak daha önemli olacak.


2021'de dolandırıcılık nedeniyle 14 milyar doların üzerinde kripto varlığın çalındığına dikkat çeken şirket, sahte çekilişlere, sahte metaverse evrenlerine, sahte veya spekülatif arazi satışlarına ve NFT dolandırıcılıklarına dikkat çekiyor. 9.000'den fazla yatırımcıdan 1.2 milyon doların üzerinde kaybettiği Big Daddy Ape Club NFT dolandırıcılığına atıfta bulunan rapor, kötü niyetli sözleşmelerin finansal suçlarda kullanabileceğinin altını çiziyor.


Çocuk istismarı ve rıza dışı porno gibi dijital materyallerin satışı için de bu platformların kullanılma riski olduğunu belirten Elliptic, metaverse’ün doğası gereği açık olan ortamında çocukların daha iyi korunması gerektiğini belirterek, deepfakevari yöntemlerle oluşturulan VR içeriklere karşı uyarıyor. Elliptic, metaverse kullanıcılarının istenmeyen cinsel girişimler ve tacize karşı da daha iyi koruması ve metaverse'nin herkes için güvenli ve eğlenceli bir alan olması için daha fazla çaba harcanması gerektiğini raporluyor.


Şirket, bir dizi yeni fırsat ile öne çıkan metaverse’ü keşfeden suçlulardan korunmak için projeler, yatırımcılar ve kullanıcılar için üç temel önlem alanı öneriyor. Elliptic, bunları, işlemlerin ve cüzdanların yasa dışı aktivitelere karşı taranması, bir projeye destek olmadan önce proje ve arkasındaki ekip üzerine durum tespiti yaparak daha sonra fon kaybına neden olabilecek olası bir kod açığına karşı incelenmesi, kripto alanındaki işletmelerin ve bireylerin yasa dışı faaliyetleri yakalamak için en yüksek teknolojiyi ve sınıfının en iyisi ürün ve hizmetlerin kullanılması olarak gösteriyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eren Yılmaz

Eren Yılmaz CoinDesk Türkiye'de düzenlemeler, teknoloji ve kripto piyasaları üzerine haberler yapıyor. Daha önce ANKA Haber Ajansı'nda editör olarak çalışıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk