Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Elliptic: RenBridge 540 Milyon Dolarlık Yasadışı Kripto Para Transferinde Kullanıldı

Toplam tutarın üçte birinin Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının fidye yazılımı saldırılarından elde edildiği tahmin ediliyor.

11 Ağustos 2022 08:54

Güncellenme: 11 Ağustos 2022 12:30

Blockchain analitik firması Elliptic yaptığı açıklamada, farklı blok zincirleri arasında para transferinde kullanılan zincirler arası kanal  RenBridge'in suçla bağlantılı kripto fonlarında en az 540 milyon dolar değerinde para aklamayı kolaylaştırmak için kullanıldığını açıkladı.


Şirket, 153 milyon doların üzerinde bir tutarın ise fidye yazılımı gelirlerini ve Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının çaldığı tahmin edilen kripto paraları içerdiğini söyledi.


Zincirler arası köprüler, blok zincirler arasında gerçekleşen fon transferleri için kripto borsaları gibi merkezi platformların kullanılmasına bir alternatif sunarken siber saldırılara karşı ise savunmasız konumda bulunuyor.


Bu yılın ilk aylarında Ronin ve Nomad köprülerine yapılan saldırılarda toplam 825 milyon dolar çalınmıştı.

Bir diğer blok zinciri analiz firması Chainalysis ise bu yıl içinde çapraz zincir köprülere yapılan saldırılardan dolayı yaklaşık 2 milyar doların çalınmış olabileceğini belirtiyor.


Elliptic'in kurucu ortağı Tom Robinson, CoinDesk'e e-posta aracılığıyla yaptığı açıklamada, "RenBridge’in para aklama sürecinin bir parçası olduğuna inanıyoruz. Varlıkları RenBridge aracılığıyla geçirerek, fonların yasadışı kaynağını gizlemek için katmanlamanın yardımcı olduğunu da düşünüyoruz” dedi.


RenBridge çok daha fazla fon transferini kolaylaştırırken Elliptic bu transferlerin sadece 540 milyon dolarının suçla bağlantılı olduğunu belirtti.


Elliptic’in yaptığı açıklamaya göre Ağustos’ta Nomad köprüsünden çalınan 2,4 milyon doların üzerindeki para RenBridge üzerinden aklandı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Web3 Oyunu XOCIETY, Sui Blok Zincirinde Çalışacak

26 Nisan 2024 16:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk