Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Elastic Chain, Polygon’un AggLayer’ı ile Rekabet Edebilir

Elastic Chain, ZKsync ekosistemindeki birden fazla zincirden oluşuyor.

25 Haziran 2024 10:42

Güncellenme: 25 Haziran 2024 10:51

Layer-2 ağı ZKsync'in arkasındaki geliştirme firması olan Matter Labs, ekosistemi daha birbirine bağlı hale getirmeyi amaçlayan ZKsync 3.0 adlı yeni bir yol haritası sundu. Yol haritası, bu yılın başlarında piyasaya sürülen Polygon'un AggLayer'ını andıran "Elastic Chain"i de kapsıyor.


Matter Labs ekibi, CoinDesk ile paylaşılan blog yazısında, ZKsync 3.0’ın 7 Haziran'da piyasaya sürülen ve "ZKsync'i tek bir ZK zincirinden Elastic Chain’e" dönüştüren bir v24 yükseltmesi olduğunu açıkladı.


Elastic Chain ZKSync ekosistemindeki birden fazla zincirden oluşsa da, ekip kullanıcıların tek bir zincir kullanıyormuş gibi hissedeceklerini belirtiyor.


Geçen yıl Matter Labs, geliştiricilerin ZKsync teknolojisi üzerinde kendi blok zincirlerini oluşturmalarına olanak tanıyan bir set olan ZK Stack'i piyasaya sürdü. Şimdi de bu özel zincirlerin tümü Elastic Chain aracılığıyla birbirine bağlanacak.


Matter Labs’e göre, "Elastic Chain, matematikle güvence altına alınan ve tek tip UX altında sorunsuz bir şekilde birlikte çalışabilen, sonsuz genişletilebilir bir ZK zincirleri (rollup'lar, validium'lar ve daha fazlası) ağıdır."


Konsept, farklı ekosistemlerde kullanıcılar için birlikte çalışabilirliği daha sorunsuz hale getirmeyi amaçlayan yeni bir blok zinciri trendinin parçası. Matter Labs'in rakibi Polygon’un ocak ayında piyasaya sürdüğü "AggLayer" da adlı benzer bir konsepte sahip.


Matter Labs'e göre Elastic Chain üç temel bileşenden oluşacak.


İlk bileşen, ağın merkezinde yer alan "Native Token Vault" ve "Shared Router"ı kapsayacak.


"Ethereum'da bir dizi akıllı sözleşme olarak uygulanan bu bileşenler, ağın durumunu yönetmekten, zincir kayıtlarını işlemekten sorumlu olacak."


İkinci bileşen, Ethereum blok zincirini ZKsync'in ZK zincirlerine bağlayan ve ZK senkronizasyon ekosistemindeki farklı zincirler arasında birlikte çalışabilirliğe izin veren ZK Gateway olacak."Bu temel bileşenler bir araya gelerek ZK zincirlerinin birbirleriyle verimli bir şekilde etkileşime girebilmesini ve işlem yapabilmesini, Ethereum'un güvenliğini devralmasını ve halka açık blok zincirlerini bu kadar güçlü kılan temel özelliklerden ödün vermeden yatay olarak ölçeklenebilen bir ağ oluşturmasını sağlayacak."


Daha Fazla Oku

    zksyncelastic chainPolygonagglayerEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk