Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Edward Snowden: Yapay Zekâyı Bizden Daha İyi Olması için Eğitmeliyiz

Snowden yapay zekânın insanların yeteneklerini aşacağını ve insanlığın bundan fayda sağlayacağını söylerken bu teknolojinin kötü oyuncular tarafından kullanılabileceğine de dikkat çekti.

30 Nisan 2023 09:58

Güncellenme: 30 Nisan 2023 12:34

Basın özgürlüğü Derneği’nin başkanı Edward Snowden, Consensus 2023’teki konuşmasında, yapay Zekâ (AI) modellerinin yakın gelecekte insanların becerilerini geçeceğini belirtti. Ancak bunun olması için bu modelleri bizler gibi düşünme noktasında değil “bizden daha iyi olma” noktasında eğitmemiz gerektiğinin altını çizdi.


Konferansa Rusya’dan dijital ortamda katılan ve bir dönem NSA belgelerin sızdırarak büyük yankı uyandıran Snowden son aylarda OpenAI’ın ChatGPT platformu ile herkesin gündemine oturan yapay zekâ teknolojisine dair tedbirli iyimse görüşler ortaya koydu. Snowden diğer bazı uzmanlara benzer biçimde AI teknolojilerinin kötü niyetli oyuncuların eline düşebileceğine dikkat çekerken bir yandan da bu gelişmekte olan teknolojinin olumlu kullanım alanlarını vurguladı. 


Snowden, AI modellerinin devletlerin müdahaleci istihbarat çalışmalarına destek olmaktan çok bu izleme/gözetleme sistemlerine karşı kullanılabileceğinin de altını çizdi.

“Bu modeller halkı gözetlemeyi bırakıp halk adına diğer aktörleri gözetlemeyi mümkün kılabilir. Bu net net bir faydadır.”


Bunlara karşın ChatGPT ve diğer sofistike AI modellerinin hayata geçmesiyle birlikte büyük teknoloji şirketlerinin ve devletlerin vatandaşlar üzerindeki mahremiyet baskısını artırması riski de söz konusu Snowden’a göre…


“Modellerin açık yapıda olması gerektiğini açıkladığımız bir dönemde ‘yazılım komünizmi’ ile karşı karşıya kalma riski dile getirilecek.” 


Snowden, açık yapıdaki modellerin ve özellikle OpenAI’ın her geçen gün daha kapalı bir sisteme dönüşmesini eleştirerek şu yorumda bulundu:


“Bu şaka olmalı öyle değil mi? Şirketler modellerine, veri setlerine, ağırlıklandırma sistemlerine ve diğer yapılara açık erişime izin vermiyorlar. Ama bu alanda lider olduklarını iddia ediyorlar. Bundan fayda sağlıyorlar. Yani anti-sosyal davranışlarından dolayı taktir görüyorlar.”


Snowden’a göre teknolojinin nasıl kullanıldığı AI modellerinin ne şekilde eğitildiğiyle doğru orantılı. Bugün birçok AI modeli aynı bir bebek gibi ağızlarına yemek verilircesine besleniyor ve bu beslemenin gıdası olarak da ağırlıkla sosyal medya yorumları da dahil çevrimiçi bilgiler kullanılıyor. Snowden bunun ideal bir yol olmadığını vurguluyor:


“AI modellerini Reddit yorumlarıyla eğitiyorlar.”


Snowden’ın gözlemlerine göre mevcut eğitim modelleri AI yapılarının “bizler gibi düşünmesini” sağlıyor bu da teknolojinin potansiyelini sınırlıyor.


“Aynı çocuklarımıza yaptığımız gibi makinelere de bizim gibi değil bizden daha iyi, daha ileri bir eğitim almak için fırsat tanımalıyız: eğer bizden daha iyi olmazlarsa işimizi iyi yapamamışız demektir.”


Daha Fazla Oku

    OpenAIyapay zekaChapGPTSnowden

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Formula 1 Bilet Sağlayıcısı Platinium Group, NFT Yarış Biletlerini Tanıttı

26 Mayıs 2023 17:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk