Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Teknoloji

e-Devlet Kapısı İçin Blokzincir Teknolojileri Geliştirdiler

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından düzenlenen Dijital Türkiye Blokzincir Hackathon’unda ödüller sahiplerini buldu

18 Kasım 2022 15:56

Güncellenme: 18 Kasım 2022 17:00

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından düzenlenen Dijital Türkiye Blokzincir Hackathon’u  (DIGIATHON 2022) 30 saatlik bir maratonun ardından geçtiğimiz Çarşamba günü sona erdi. Finale kalan 88 yarışmacıdan oluşan 24 takım blokzincir teknolojisiyle e-Devlet Kapısı’na yenilikçi uygulamalar geliştirmek için yarıştı.


DIGIATHON 2022 final etabına kalan yarışma sonucunda birinciliğe TKM-M060 takımı ulaşırken, ikinciliği 0XA1E1ACE1E, üçüncülüğü ise BILKENTDEV elde etti. Birinciye 10 bin dolar değerinde AVAX cinsinden ödül verildi.


Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç “Çalışan ve üreten gençlerimizin yenilikçi teknolojilerde de ülkemizi öncü̈ yapacağına inancımız tam. Blokzincir şeffaf ve değiştirilemez yapısıyla 61 milyondan fazla vatandaşımızın hayatına dokunan e-Devlet Kapısı’ndaki 920 kurumun 6 bin 600’den fazla dijital hizmetinin sunumunu iyileştirme potansiyeline sahip” diye konuştu.


“Bu teknolojiyi kullanarak yenilikçi çözümler üreten isimler neden bizim gençlerimizden çıkmasın dedik ve kamu eliyle düzenlenen projeler arasında bir ilki gerçekleştirerek DIGIATHON Projesini hayata geçirdik” diye konuşan Koç, şöyle devam etti: “e-Devlet Kapısının altyapısını kuran TÜRKSAT, blokzincir konusunda önemli bir paydaş olan Avalanche ve yeni gözdemiz Togg ile birlikte bu yıl ilkini düzenlediğimiz Dijital Türkiye Blokzincir Hackathonu – DIGIATHON 2022, Millî Teknoloji Hamlesi’nin blokzincir ayağı diyebiliriz. Her yıl temayı değiştirerek geleneksel hale getirmek istediğimiz projenin ilk yılında Dijital Türkiye teması ile yola çıktık.”


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise blokzincir çalışmalarının gerçek hayata uyarlanabilmesi için bu tarz yarışmaların önemli olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: “Kullanıcı sayısı 60 milyonu geçen e-Devlet Kapısı’ndan 6 bini aşan hizmet sunuluyor. Bürokrasiyi azaltan, vatandaşlarımızın konforlu şekilde hizmet almasını sağlayan bu platform elbette büyümeye devam edecek. Belki de DIGIATHON 2022 sonucu ortaya çıkan fikirlerden bazıları ile şeffaflığı ve güvenilirliği artırarak yeni hizmetleri buraya ekleyeceğiz veya var olan hizmetleri daha iyi hale getirebileceğiz. Bu yüzden bu yarışma, blokzincirin gerçek hayata dönük çözümlerini uygulamaya geçirmek adına oldukça önemli bir fırsat sunuyor.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk