Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“Dolandırıcılığa Karşı Kripto Daha Şeffaf”

Binance, kriptodaki yasa dışı işlemlerin diğer finansal sistemlere göre daha az olduğunu, kriptoya yönelik olumsuz algının aslında şeffaflıktan kaynaklandığını belirtti.

10 Nisan 2023 13:32

Güncellenme: 10 Nisan 2023 15:50

Kripto para borsası Binance, kripto dünyasında yaşanan suç oranlarının diğer finansal sistemlere göre daha az olduğunu örneklerle ortaya koydu. Özellikle dolandırıcılık, yasa dışı işlemler, hacklenme gibi konularda kripto dünyasının şeffaf oluşunu ve suçluların yakalanma ihtimalinin çok daha hızlı olduğunu yapılan raporlarla gözler önüne seren Binance, tüm işlemlerin halka açıklığını ve takip edilebilirliğini öne sürdü.


Yapılan açıklamaya göre dolandırıcılıklar, hack saldırıları ve güvenlik açıkları her türlü finansal sistem, banka veya para servisinde olabiliyor. Kripto ise yasa dışı işlemin en az yaşandığı finansal sistem. Chainanalysis tarafından 2022 yılında düzenlenen Kripto Suçları Raporu’na göre, 2020’deki yüzde 0,62’lik rakama kıyasla 2021 yılında gerçekleşen tüm kripto para işlemlerinin sadece yüzde 0,15’i yasadışı işlemlerden oluştu. Geçtiğimiz yılda yasadışı kripto adresleri 14 milyar dolar elde etti. Ancak bu rakam, her yıl bankalar ve diğer finansal kuruluşlar aracılığıyla aklanan 2 trilyon dolar itibari para, diğer bir değişle tüm dünyanın gayri safi hasılasının yüzde 5’inin yanında küçük kalıyor.


Yanlış algı

Binance’e göre kripto ile ilgili olumsuz, güvensiz veya hacklenme temalı haberlerin manşetlerde görülmesinin başlıca sebebi kripto dünyasının daha şeffaf olması. Blokzincir teknolojisi işlemleri halka açık ve takip edilebilir kılıyor. Teknolojinin bu kadar şeffaf oluşu ise sanıldığından çok daha fazla yasa dışı aktivitenin yapıldığına dair yanlış bir algı oluşturabiliyor.


Halbuki blokzincir teknolojisi, otoritelerin ve şirketlerin dijital işlemleri şeffaf olarak ve itibari paradan çok daha kolay bir şekilde ortaya çıkarıp takip etmesini sağlıyor. Kötü amaçlar için kripto kullanılıyorsa suçluların yakalanma ihtimali, nakitle yapılan yasa dışı işlemlere göre çok daha kolay gerçekleşiyor. Böylelikle kara paranın aklanmasının önlenmesi çabalarında kusursuz bir araç olarak kullanılabiliyor. Yine asayiş kurumlarının suç ile topyekün mücadelede kripto kuruluşlarıyla yaptıkları iş birlikleri de dünya çapında artmaya devam ediyor.


Kripto borsaları ise suç eylemleriyle mücadele konusunda destekçi olmaya devam ediyor. Örneğin Binance, 500 milyon dolarlık bir fidye yazılımı çetesini alaşağı etmeye yardımcı oldu. 2021’de gerçekleşen Poly Network saldırısında da çalınan 610 milyon doları 24 saat içerisinde sahiplerine iade etti.


Daha Fazla Oku

    Binancekriptodolandırıcılık

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC 67 Bin Dolar Seviyesine Geriledi

12 Haziran 2024 02:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk