Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

CSATR “TOP10 Blockchain Saldırısı, Güvenlik Açıkları ve Zayıf Yönleri” Raporu Üzerine Toplandı

2021 yılında yayınlanan raporun üzerinden geçen zaman kayıpları, çıktıları ve çalışmaları da değiştirdi.

25 Eylül 2023 12:48

Güncellenme: 25 Eylül 2023 13:29

Cloud Security Alliance Türkiye (CSATR) Blok zinciri GRC Çalışma Grubu son günlerde farklı etkinlikler, vaka çalışmaları ve buluşmalarla gündeme geldi.


Geçtiğimiz Perşembe, Averest Training & Consulting'in ev sahipliğinde yılın ilk etkinliğinde bir araya gelen topluluk, Cloud Security Alliance (CSA)’nın 2021'de yayımlanan "Top 10 Blockchain Attacks, Vulnerabilities & Weaknesses" raporu üzerine bir atölye düzenledi. Bu atölyede, CSATR web3 güvenliği konu uzmanlarından Meltem Erdem ve Anıl Öz'ün yanı sıra konuk konuşmacı Cemil Şinasi Türün'ün tecrübeleriyle birçok konu masaya yatırıldı.

2023 yazını blok zinciri teknolojisi odaklı firmalarla istişarelerde bulunarak, sektördeki risk yönetimi ve güvenlik konularını işleyerek geçirdiklerini belirterek bu atölyede çalışmalarına yönelik bazı iç görüleri de aktardılar. 2021'de yayımlanan bu raporun başlıkları genel olarak aynı kalsa da geçen zamanda yaşanan çok farklı caseler emsal birçok konu oluşmasına da katkı sağladı.


Benzer odakta Chainalysis'in araştırmasını, Gökhan Polat geçtiğimiz günlerde köşe yazısında ele almıştı. "Bu araştırmaya göre Chainalysis, 2022 yılında fidye yazılım saldırılarıyla elde edilen toplam gelirin 457 milyon dolar olduğunu belirtmişti. Bu, 2020 yılındaki 765 milyon dolar ve 2021 yılındaki 765 milyon dolarlık rakamlarla karşılaştırıldığında önemli bir düşüşü ifade ediyor. Ancak Chainalysis'in 2023 yılına dair raporları, fidye yazılımı saldırılarındaki ve bu saldırılar sonucu yapılan ödemelerdeki artışa dikkat çekiyor. Sanırım siber saldırganlar derslerine çalışmış. Siber güvenlik sigorta hizmetleri sunan Marsh'ın verdiği bilgilere göre, fidye ödemelerinin yüzde 98’i bitcoin (BTC) olarak gerçekleştirilmiş. Bu da Bitcoin'in siber saldırganlar için ne denli güvenilir bir ödeme aracı olduğunu ortaya koyuyor." 


Blockchain teknolojisinin yaygınlaşması ve kullanım alanlarının artmasıyla birlikte, bu alandaki güvenlik risklerinin daha önem kazandığını ve çeşitlendiğini çok farklı araştırmalarla doğrulamak mümkün.


Patika.dev, Superteam Türkiye, DataBulls ve benim de CoinDesk Türkiye’nin temsilcisi olarak katıldığım atölyenin çıktısı olarak CSA'nın incelemesine yönelik bir rapor hazırlığına başlandı. Bu raporda tüm katılımcıların fikirlerinin çıktısı olarak, çözüm önerileri ve yaklaşımları bulmamız mümkün olacak.CSATR'nin blok zinciri denetimi alanındaki bir sonraki etkinliği ise, Begüm Ertürk'ün koordinasyonula 11 Ekim'de gerçekleşecek. 


Daha Fazla Oku

    Risk ve Güvenlik YönetimiEthereumBitcoinkriptoweb3

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ali Yüksel

CoinDesk Türkiye'de ürün yöneticisi olarak yazılım, tasarım ve içerik ekibiyle doğrudan çalışmaktadır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Ali, uzun süredir ürün yönetimi alanında çalışıyor. Daha önce medya, eğitim teknolojileri, dijital tarım ve mobil uygulama zekası dikeyinde çözümler üreten teknolojilerde ürün yöneticisi olarak sorumluluk aldı. Aktif bir YGA gönüllüsü olarak insanlığa faydalı, çift kanatları gençler yetiştirme motivasyonuyla Bilim Seferberliği projesini destekliyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk