Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Consensus 2023: Kurumsal Açıdan Self-Custody

Kurumlar, halka açık blok zinciri altyapılarıyla etkileşimde bulunarak, ortaya çıkan zorlukları azaltmak adına risk yönetimi becerilerini geliştiriyorlar.

26 Nisan 2023 20:31

Güncellenme: 26 Nisan 2023 22:34

Ernst & Young (EY), kullanıcıların çalışma ortamlarında karşılaştıkları sorunları çözmeye yönelik danışmanlık, güvence, vergi ve daha birçok hizmeti sunan bir platform.


Consensus 2023’ün “Kurumsal Açıdan Self-Custody” panelinde ise EY’den Brian Stern, Aaron Stafford ve Chen Zur, kurumların dijital varlık piyasasındaki yeni riskleri çözmek için kullandıkları farklı teknikleri konuştu.


Farklı use case’lerden örnekler vererek tekniği açıklayan konuşmacıların değindiği bazı önemli noktalar şunlar:


  • Blok zincir teknolojisinde gerçek zamanlı izleme (real time monitoring) tekniğini ağ takibi, faaliyet takibi, akıllı sözleşme takibi ve varlık takibi olarak sınıflandırabiliriz. Bu tekniğin evriminde ise ortaya çıkan sorunlar tekniğin gelişmesinde önemli rol oynuyor. 

  • Aaron Stafford, tekniğin evrim maddelerini şöyle sıralıyor: Mevcut risk yönetimi becerilerinin yetersiz olması, gerçekleşecek işlemlerin manuelden otomatiğe geçişi, sorunlara daha hızlı yanıt alınması, izleme aşamasında farklı seçeneklere gereksinim duyulması ve kurumlarda erişimlerin sağlanması.

  • Chen Zur’un kullandığı ağ takibi use case’inde bir protokol güncellemesi ele alınıyor. İlk olarak hazırlanan tasarı ve tasarının oylanması aşamaları off-chain olarak gerçekleşiyor. Sonrasında yeterli monitoring becerileri sağlanıyorsa ve oylama başarılı olduysa, güncelleme node’lar aracılığıyla uygulanıyor. Eğer güncellemeye ek olarak herhangi bir işlem gerekirse, ağda bir fork gerçekleşiyor.

  • Diğer bir use case’te ise pump ve dump şeması ele alınıyor. Öncelikle, büyük meblağlardaki varlıklar hazinede veya yönetici cüzdanlarında saklanıyor. Varlıkların takas edilmesi ve trade edilen varlıkların borsada düşmesi sırasında varlık takibi yöntemi uygulanıyor.

  • Zur, konuşmayı ve sunumu şu şekilde özetliyor: Kurumsal monitoring becerileri, halka açık blok zincirlerinin altyapı güvenliğini, performansını, uyumluluğunu, şeffaflığını ve yönetişimini sağlamak adına kritik öneme sahip.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk