Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Consensus 2022: Merkeziyetsiz Web’in Doğuşu ve Hızlı Yükselişi

Merkeziyetsiz Web ve uygulamalarına derinlemesine bir bakış.

9 Haziran 2022 17:28

Güncellenme: 9 Haziran 2022 18:03

Herkes merkeziyetsiz interneti konuşuyor. Nedir? Ne fırsatlar doğurur? Dinamikleri nelerdir? Bunlar ve daha birçok soru akıllarda yer tutarken pek az kişi bu dünyanın nasıl doğduğuna ve geliştiğine kafa yoruyor. Aslında merkeziyetsizliği doğuran dinamikler ve gelişi sürecinde görülen açılımlar bu dünyanın geleceğine dair ipuçları da veriyor. 


Consensus 2022’de merkeziyetsiz dünyanın doğuşu ve hızlı gelişimine dair bir konuşma yapan Mantra DAO (staking, borç verme, yönetişim ve merkeziyetsiz platformlar üzerine çalışan bir DeFi platformu) Rodrigo Quan Miranda, bu sürecin önemli dönüm noktalarını ve geleceğe dair bakış açısının detaylarını paylaştı. Bu oturumdan dikkat çeken noktalar:  • Web3 dünyası yeni gelişmekte olan bir yapı ve burada koruyucu mekanizmalar yok veya çok az. Bu nedenle bu alandaki kullanıcıların sistemi anlamaya çaba harcamaları ve kendi araştırmalarını yapmaları elzem. Yoksa sıkıntı yaşayabilirler.

  • Web1 “read only” bir yapıydı. İşlemler gerçekleşir kullanıcı oturumları kaydedilmezdi. Web 2 yepyeni uygulamalar getirdi ama kullanıcı verilerinin büyüklerin elinde kaldı. Web 3 ise kriptografi ve blok zincirleriyle desteklenen yapısı nedeniyle kullanıcı aktivitesini protokolün üzerinde tutarak ve bunun sahipliğini kullanıcıya vererek önemli bir farklılık oluşturuyor. 

  • Yeni deneyimler, DeFi gibi yeni yaklaşımlar bildiğimiz anlamdaki yapıları dönüştürüyor.

  • Web 3’ü konuşurken bir üçlü ödünleşim mekanizmasını düşünmemiz lazım. Web 3 güvenlik, merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirlik temelli üç sac ayağından oluşuyor. Ancak bunların üçünü aynı ada mükemmel biçimde kurgulayamayız. Burada bazı tercihler yapmalı ödünleşimleri katlanmalıyız. Şu andaki, bakış açısında Web 3 merkeziyetsizliğe ağırlık veriyor. Bu güvenlik ve ölçeklenebilirlikten biraz feragat etmek demek.  • Merkeziyetsizlik tek bir nokta değildir. Bir spektrum, bir yelpazedir. Bir ucunda daha merkeziyete kayan uygulamalar olurken diğer ucunda tamamen bağımsız uygulamalar vardır. Burada sizin ve yapınızın nereye oturacağı önemli.

  • Peki Web 3’ün önünde genel yayılıma dair üç temel sıkıntı nedir: regülasyonlar, dolandırıcılık ve kullanıcıların okuryazarlığı…

  • Özellikle regülasyon tarafının şunlara odaklanması elzem: tüketicilerin korunması, piyasaların stabil tutulması, kara para aklanmasının önüne geçilmesi. Şu tuzaklara da düşmeleri gerekiyor: aşırı regülasyon, şeffaflıktan ve öngörülebilirlikten uzak açıklamalar ve her uygulamayı her piyasayı regüle etme isteği.

  • Web 3 gelişme sürecinin erken aşmasında daha yapılacak birçok şey var. Şu anda finans uygulamaları ağırlıkta olsa da aslı gücü uygulamalar ve kullanım senaryoları yaygınlaştığında ortaya çıkacak.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk