Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Consensus 2022: Kripto Teknolojisi Algoritmadaki Ön Yargıyı Yenmeye Yardım Edebilir mi?

Algoritmam önyargılı mı? Kriptoda kapsayıcılığın zorunluluğu…

11 Haziran 2022 20:29

Güncellenme: 13 Haziran 2022 11:16

Algoritmalar tarafsız mı? Koddaki önyargılar mevcut ayrımcılığı nasıl besler? Kripto teknolojisi ila daha kapsayıcı algoritmalar geliştirmek mümkün mü? Ve bu neden önemli? Daha sorumlu kodlama nasıl yapılabilir? Algoritmadaki önyargılar Terra’nın çöküşünde nelere yol açtı?


UC Irvine Hukuk Fakültesi’nden Prof. Mehrsa Baradaran, OneUnited Bank Dijital Müşteri Deneyimi Başkan Yardımcısı Erin Cohee, CoinDesk Kripto Topluluğu’ndan Isaiah Jackson, OASIS LABS kurucusu Dawn Song; CRADL (Kripto Araştırma ve Tasarım Laboratuvarı) Kurucusu ve Yöneticisi Tricia Wang’ın moderatörlüğünde bir araya geldi.


  • Prof. Baradaran, yaptığı sunumda finans tarihindeki ırk temelli ayrımcı uygulamaları örneklerle anlattı. Baradaran, “Bence kripto blok zinciri sözdizimi, ırkçı sayılabilecek bir toplumda geliştirdiğimiz zihinsel kısayolları ortadan kaldıracak. sistemik olanı desteklemeliyiz. Bence bunun neyden geldiğini ve bu tarihi nasıl düzelteceğimizi anlama konusunda çok dikkatli olmalıyız” dedi.

  • OASIS LABS kurucusu Dawn Song, projeleri hakkında şunları söyledi: “Tüm paradigma güvenli ortamda çalışıyor, bu nedenle örneğin gizli akıllı sözleşmelere sahip olabilirsiniz. Böylece gizlilik hesaplamasını sağlarız. Blokzinciri ve gizlilik hesaplamayı doğal olarak bu şekilde birleştiririz ve şimdi bu gizli paradigma ile çalıştırabilirsiniz. Bizim farkımız bu. Blokzincirindeki farklı uygulamalar gizli bir şekilde çalışıyor ve bunun üzerine dikey bir yığın oluşturduk. Daha sonra bunu etkinleştirdik. Böylece bu dikey yığınla, başlatma ve gizlilik hesaplamasını farklı katmanlarla birleştirdik.  Esasen bu verileri değişmez tutmaya yardımcı oluyor. Kilit kullanıcıları bir hak veriyor ve yine kullanıcıların verilerini kontrol altına almalarına izin veriyor. Bu dikey yığınla ve biz de bu şekilde gerçekten ölçeklenebilir bir gizlilik alma platformunu etkinleştirdik. Bu şekilde daha sorumlu bir tasarıma erişirsiniz.”

  • Kripto Araştırma ve Tasarım Laboratuvarı’dan Tricia Wang, “Çok yakın bir zamanlı bir çalışma, son Terra'nın çöküşünden en çok etkilenen grubun aslında siyah Amerikalılar olduğunu gösterdi. Ve aslında bu çalışmanın kapsamlı olduğunu düşünmüyorum, çünkü sadece ABD'ye çok odaklanmıştı. Sanırım dünyanın her yerinde zarar verenin mülteci grupları ve göçmenler gibi diğer birçok grubu bulacağız. Ama temel noktası şuydu: Siyah Amerikalılar en son kazadan en çok etkilenenler oldu ve bu algoritmik tasarımla ilgili bir sorundu ve bu, Terra ile olan protokolün ne olduğuyla ilgili bir sorundu, bilirsiniz, insanların kendi platformlarına yatırım yapmalarını sağlamak için oldukça fazla reklam veriyordu ve öyle görünüyor ki protokollerin sorumlu tasarlanması çok önemli” dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin 57 Bin Dolar Seviyesine Düştü

4 Temmuz 2024 17:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk