Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Consensus 2022: Bırakın Mevcut Kurumlar Yok Olsun

Kurumları kurtaralım mı bırakalım çöksünler mi?

11 Haziran 2022 18:36

Güncellenme: 11 Haziran 2022 20:17

Merkeziyetsiz dünya şeffaflık, yönetişimde tabana yayılma, kimlik ve veri sahipliliğinde etik yaklaşımlar çerçevesinde şekillenirken bu dönüşüm sadece yeni bir dünya oluşturmakla kalmıyor. Mevcut dünyamızın yerleşik yapıları ve kurumları da bu dönüşümden etkileniyor. Bugün merkez banakları, sivil toplum kuruluşları, finansal kaynakları, üniversiteler, kısacası her kurum bu yeni yaklaşımların kendi modellerinde ezberleri nasıl bozacağını ve bu dalgadan nasıl yararlanabileceklerini düşünüyor. 


Peki gelecekte nasıl bir tablo bizleri bekliyor. Siyaset bilimci ve Other Life bültenin/podcastinin yaratıcısı Justin Murphy, merkeziyetsizlik felsefesi ve araçlarıyla donanan bireyler ve şirketler geliştikçe her şeyi düzeltmeye mi çalışanlım, bırak gidelim mi” soruların yanıt arıyor  • İçinden geçtiğimiz bu dönemi ve kriptonun özünü anlamak için toplumun dinamiklerine ve sosyal bilimlerin kavramlarına aşina olmak çok önemli.

  • Bu noktada Albert O. Hirschman’ın 1970’te yazdığı “Exit, Voice and Loyalty” adlı eser çok iyi bir rehber. Hirschman bu eserinde bir durumla karşılaşıldığında ne zaman sesimizi çıkarıp onu düzletmeye çalışmamı, ne zaman bırakıp gitmemiz karşılaştığımızda dair bir perspektif veriyor.

  • Kurumlar yozlaşmaya başladığında veya fonksiyonelliğini yitirdiğinde iki seçeneğimiz var: Gördüklerimizi dile getirip, ilgililerle konuşmak ve kurumu düzeltmeye çalışmak. Ya da arkamızı dönüp gitmek ve kurumu geride bırakmak. Genelde yapılan birincisi. Yani kurumu kurtarmak ve düzeltmek. Ancak gerçek şu ki birçok kurum kurtarılamaz durumda.

  • Aslında bir kurum içerisinde sesinizi çıkarmak ve kurumu düzeltmeye yönelik çaba göstermek bir yere kadar fayda sağlar. Sonrasında ise marjinal getirisi düşer. Fazla gürültü olur, sesler birbirine karışır. Yani çok ses çıkarmak ve uzun süre ses çıkarmak yaradan çok zarar getirebilir.

  • Peki neden çıkıp gitmiyoruz? Çünkü çıkıp gitmenin bir maliyeti var. Eğer sistem dışında seçenekleriniz yoksa kolay kolay çıkamazsınız. İşte kripto ana sitemin dışında çok önemli bir seçenek.

  • Güven unsuruna gelince. İnsanların en az güvendiği kurumlar politikacılar ve medya iken en fazla güvendiği kurumlar ordu ve polis . Bu çalışma ABD’de yapılmış. Ancak ilginç olan şu ki güven duyulanlar arasında küçük işletmeler de var. İnsanlar sistemin çarkı olmamış, küçük yapılara iyi niyet besliyor. İşte o yüzden yaratıcı ekonomisi önem kazanacak.
  • Temel mesajım: İnsanların davranışları da bağlama göre değişiyor. Örneğin kötü bir kurumu kurtarmaya çalışırken kötü bir ilişkiden veya arkadaştan uzaklaşmaya çalışıyoruz genelde. Bunun tam tersine dönmesi gerekli. Yani ilişkileri kurtarmalı, kurumlardan çıkmalıyız.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BTCTurk Hacklendi, Binance Süreç için Destek Veriyor

22 Haziran 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk