Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Consensus 2022: 2050’de Ne Olacak Bu Kriptoya?

Moven’ın kurucusu ve yönetim başkanı futurist Brett King kriptonun geleceğini değerlendirdi…

13 Haziran 2022 11:52

Güncellenme: 13 Haziran 2022 12:41

Gelecekte yaşanabilecek olasılıkları ön görebilmek için kripto dünyasının şimdiki durumunu değerlendirebilmek gerekiyor. Kripto hakkında konuşulduğunda akla birkaç kelime geliyor bunları; kripto market, token, merkeziyetçilik, merkeziyetsizlik gibi sıralayabiliriz, aslında bunlar sadece bizim kısa süreli bakış açılarımızı gösteren elementler. Uzun süreli bakış açısıyla kriptoya yaklaşıldığı zaman 30 yıl sonra ne olacak?

 

Consensus’da gerçekleşen oturumda Moven kurucusu ve futurist Brett King 2050 yılında bizi nasıl bir dünyanın beklediğini ve kriptonun rolünü değerlendirdi. King’in yorumlarından dikkat çeken birkaç nokta:

 


 • 2050 dünyasında ekonomilerin hepsi temelinde yapay zeka ve teknoloji olacak. Tedarik zincirinin otomatikleştirilmesi, sağlık sektörünün gelişmesi, yapay zeka ya da Elon Musk’ın Neuralink’i gibi gelişmelerle insanlar canlı olarak yaşayacak, bir bilim kurgu filmini yaşama uyarlanmış olarak göreceğiz ve uzay endüstrisi, Web3, metaverse gibi oldukça yoğun etkileyecek teknolojiler hayatımızda yer alacak. 

 

 • Otomasyonlar 2050’de ekonomi liderlerini belirleyecek yani ekonomiler artık kaynaklar veya da beşeri sermaye üzerinden bir yarış içerisine girmeyecek. 30 yıl sonra ekonomi sisteminin tümü teknolojinin elinde olacak. Çin’in yakın zamanda bir numaralı ekonomi konumuna geleceğinin sebebidir. Altyapısal sebeplerden Çin şu anda, yaptığı yatırımlar ve başlattığı programlarla, Amerika’dan oldukça önde ilerliyor. Çin yakın zamanda Kuşak Yol projesine 8 trilyon dolarlık bir yatırım yaptı ve 2014’te CBDC programını başlattı.

 

 • Çin'in büyük ilerlemeler kaydettiği kilit alanlardan biri, ekonomide para kullanma şeklidir, bu 2050’de ekonomilerin önemli özelliklerinden biri olacak. Plastik ve eski teknoloji kartlar artık tarihe karışacak, gelecekte işlem yapacağımız yol ise mobil cüzdanlar olacak. 2020'de Çin 52 trilyon dolarlık mobil ödeme yaptığından da bahsetmek gerek. 2050 ekonomisinde mobil cüzdanınız, gerçek dünyada kripto veya CBDC ile nasıl işlem yaptığınızı veya akıllı sözleşmelerin nasıl inşa edildiğini metaverse bizlere gösterecek.

 

 • Çin dolarsızlaştırmayı hızlandırmak için ticareti Kuşak Yol projesi üzerüne konumlandırırken dijital paralardaCBDC cüzdanı kullanmayı gerektirebilir.

 

 • Değişim sadece ödeme şekillerinde değil aynı zamanda farklı alanlarda da değişim getiriyor olacak. Çekirdek altyapı; füzyon reaktörleri, toryum reaktörleri, rüzgar güneş enerjili yenilenebilir enerjiler, enerji sistemleri için çok ucuz bir çalışma ortamı yaratacak.

 

 • Gelecekteki dünyada enerji üretiminin verimli biçimleri, bugün sahip olduğumuz gibi merkezi üretim değil, dağıtılmış şebekeler olacak, bu yüzden ilginç bir şekilde, ulus devlet ölçeğinde ademi merkeziyetçilikten gerçekten yararlanacak büyük endüstriler var.

 

 • Sağlık sektöründe daha fazla merkezileşmeye ihtiyaç vardır. Örneğin pandemi için geliştirilen 40 yılda geliştirilen müdahale planlarının uygulanamadığına şahit olduk. Sağlık hizmetlerinde otomasyonların sağlanmasından sonra veriler geliyor.

 

 • 2050 sağlık hizmetleri doktora gitmek ve semptomlarınız için bir teşhis almakla ilgili olmayacak, çünkü kişisel sağlık bulutunuz gen terapisi gerçek zamanlı biyo verilerine ve benzerlerine dayanarak sizden önce ne zaman hasta olduğunuzu bilecek, böylece 2050'de sağlık hizmetleri bir abonelik hizmeti olacak, bunların çoğu ücretsiz olarak sağlanacak, ancak 150-200 yaşınıza kadar yaşamak istiyorsanız bir ayrıcalık ödemek zorunda kalacaksınız.

 

 • Sağlık Hizmetlerinin bu temelde çalışmasının tek yolu, veri verimliliklerini ve ölçek verimliliklerini elde etmek için büyük ölçekli merkezileştirmedir, bu nedenle merkezileştirilmesi gerektiğini düşündüğümüz bazı şeyler merkezi olmayan hale gelecektir ve bunun tersi de geçerlidir.

 

 • Adam Smith’in yarattığı modele göre ürün veya hizmete olan talep arttıkça bu talebi karşılamak için daha fazla beşeri sermaye ortaya koymak gerekir ancak 2050’de bizi bekleyen dünya oldukça farklı olduğundan bu sistem yapay zekalarla ve çiplerle daha farklı işliyor olacak.

 

 • 2050’de ekonomi tamamen otomasyonlara dayalı olacak. Artık insanlar para kazanmak için 9’dan 5’e kadar olan işlerinde çalışmayacak. İnsan artık ekonominin ilerlemesinde bir faktör olmayacak. İnsanlar otomatikleşmiş bu dünyada dilediğini yapabilecek.

 

 • Pandemi döneminde tedarik zincirleri dolayısıyla gıdaların, ürünlerin ulaşmasında büyük sıkıntılar yaşandı. 2050’de ise gıda kıtlığı derinden hissedilecek. Şu ana kadar iklim değişikliği, toprak erozyonu gibi nedenlerle sadece son 50 yılda verimli topraklarımızın yüzde 40’ını kaybettik. 2030’un başlarında ise bunun yüzde 90’lara kadar artması bekleniyor.

 

 • Geleceğin bu dünyasında tedarik zinciri otomasyonu bizleri dikey tarıma, laboratuvarda yetiştirilen proteinlere yani etlere sürükleyecek. 21. yüzyılda evlerimizde yemek yapabilmek için belki de 3D yazıcılara ihtiyacımız olacak.

 

 • 2050’li yıllarda evsizlik bir problem olmaktan çıkacak ve herkese 3D yazıcılar sayesinde çok ucuz konutlar sağlanacak.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD Enflasyonu Haziran Ayında Negatif Seyretti, BTC 59 Bin Doların Üzerinde

11 Temmuz 2024 17:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk