Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Coinbase, Şirket için Bir Dönüm Noktası Olan Base Blok Zincirini Başlattı

Borsa, blok zincirinin halka açık bir şirket tarafından ilk blok zinciri olduğunu ve şirkete yeni bir gelir fırsatı sunduğunu söylüyor.

10 Ağustos 2023 11:12

Güncellenme: 10 Ağustos 2023 11:58

ABD’nin halka açık en büyük kripto borsası Coinbase (COIN), Base blok zincirini hayata geçirdiğini ve bunun kendi dağıtık ağlarını işleten halka açık şirketler için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu duyurdu.


Base daha önce geliştiriciler tarafından test edilmek üzere zaten yayındaydı, ancak Coinbase yetkilileri, Türkiye saatine göre dün akşam altı itibarıyla blok zincirinin halka açık olacağını bildirdi.


Yöneticilerin söylediğine göre, Coinbase'in bu girişimi blok zinciri üzerinden para kazanmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra şirket, zincir üzerine inşa edilen uygulamalardan da kârlı bir gelir akışına sahip olabilir.


Coinbase'in CEO'su Brian Armstrong, 2016 yılında şirketin gelişiminin dördüncü aşamasının merkeziyetsiz uygulamalar yani dApp'ler aracılığıyla olacağını belirtmişti. Şirket, Nisan 2021'de hisselerini Nasdaq'da doğrudan listeleyerek halka arz etti.


Coinbase’in protokol başkanı ve Base’in denetleyicisi Jesse Pollak, salı günkü röportajında zincire halihazırda 100 dApp’in deploy edildiğini söyledi ve ekledi:


“Geçmişe bakıldığında insanların kripto ile neler yapabileceğine dair bir açıklık yoktu, çoğunlukla spekülasyondu. Coinbase’in, kriptonun ve bu yaptığımız işin istediğimiz etkiye sahip olması için spekülasyonları bırakıp günlük hayata entegre olmaya başlamamız gerekiyor.”


Ayrıca Coinbase lansman sırasında Coca-Cola (KO) gibi ortaklarla giriştiği “Onchain Summer” planını da anlattı.


Base’in layer-2 sıralaması

Yeni Base ağı, diğer bir popüler layer-2 ağı olan Optimism’in OP Stack yazılımı kullanılarak Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir layer-2 blok zinciridir.


Kripto analiz firması L2Beat’e göre Base ağı, halka açılmadan önce bile uygulamalara ve protokollere kilitlenmiş 139 milyon dolarlık mevduata sahipti.


Bu “kilitli toplam değer” veya TVL, blok zincirlerini ve protokolleri değerlendirmeye yönelik bir ölçümdür ve Base’in beşinci en büyük layer-2 blok zinciri olduğunu söylememiz için yeterlidir. Arbitrum One yaklaşık 6 milyar dolarlık bir değerle ilk sırada yer alırken, OP Mainnet 2,9 milyar dolarla ikinci, zkSync Era 430 milyon dolarla üçüncü ve dYdX 336 milyon dolarla dördüncü sıradadır.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    Coinbaselayer-2coinbaseBrian Armstrong

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Bradley Keoun

Bradley Keoun CoinDesk'in piyasalardan sorumlu yönetici editörüdür. Loeb Ödülü'nde iki kez finalist olan Keoun, daha öncesinde TheStreet'de küresel finans ve ekonomi yazarlığı, Bloomberg News'da editörlük ve yazarlık yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk