Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Çin'in Blockchain Devrimi Yetersiz Olabilir

Zincirüstü verilere göre, Çin şirketleri blockchain teknolojisine ikna olmamış görünüyor.

5 Temmuz 2022 11:55

Güncellenme: 5 Temmuz 2022 13:04

Blokzincir teknolojisi, 2019 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından Pekin için ulusal bir öncelik olarak ele alınması gereken önemli bir fırsat olarak belirlenmişti. Blok zincirler Çin'in 2021'deki 5 yıllık kalkınma planının önemli bir teknolojik ayağı olarak bahsedilmişti.


Xi, hükümetin teknolojiyi genel olarak bürokrasinin IT dokusuna entegre etme politikasını özetleyerek, “Blockchain'i çekirdek teknolojilerin bağımsız inovasyonu için önemli bir atılım olarak almalıyız” dedi.


Bununla birlikte, kurumsal geliştiricilerin nispeten kolaylıkla blok zinciri tabanlı uygulamalar oluşturmak için kod oluşturmasına ve geliştirmesine olanak tanıyan devlet destekli altyapı programı olan Blockchain Hizmet Ağı (BSN) hizmete alındı.


Tabii ki, bu kendi başına gerçek bir blockchain değil. Sadece, "izin verilen blok zinciri" olarak adlandırılan teknolojininkısırlaştırılmış bir versiyonuydu. Çin'de veya başka bir yerde hiçbir şirket veya hükümet, kilitli verilerin kontrol edemeyecekleri merkezi olmayan bir yerde olmasını istemez.


South China Morning Post'un geçen haftaki haberindeki gibi, Çin, ekonominin ve bürokrasinin çoğu bölümüne entegre olduğunu iddia eden yaklaşık 1.800 blok zincir hizmet şirketine ev sahipliği yapıyor.


Şirketler ikna olmadı

Yine de burada bir sorun var: Çin dışında şirketler, kurumsal blok zincirinin oldukça işe yaramaz olduğunu fark etti. CoinDesk'in 2021'in başlarında bildirdiği gibi, kurumsal bilgi işlem ile etkin bir şekilde eşanlamlı olan IBM, blok zinciri ekibini dağıttı. Kısa bir süre sonra Microsoft, Azure bulutunda blokzincir hizmetini durdurdu. Bir zamanlar "Gıda güvenliğinde daha akıllı bir çağın" parçası olarak blok zincirini lanse eden ABD Gıda ve İlaç Dairesi, bu girişimi terk etti.


Teknoloji pazarı araştırma firması Gartner, 2021 için hype döngüsü tahmininde “Başarılı izinli kurumsal blok zinciri projelerinin kıt olduğunu” belirtti.


Gartner, merkezi olmayan finans, ödemeler ve tokenizasyon gibi şeylerin hepsinin bir miktar çekiciliği olsa da, "çoğu kullanıcı, kullanım durumlarını teknolojiyle uyumlu hale getirmeye çalışırken sıkışıp kaldığı için" kurumsal blok zincirinin ilerleyemediğini söyledi.


Gartner konuyla ilgili başka bir gönderide şunları yazdı:


"İzin verilen blok zincirinin değerini anlamak zor, çünkü halka açık blok zincirlerinin en devrimci yönünü (merkezi olmayan konsensüs yoluyla elde edilen güvenin en aza indirilmesi ve merkezi otoritenin ortadan kaldırılması)uygulamadığı için anlamak zor."


Teşvikler

Çin örneğinde, Guangzhou'daki 140 milyon dolarlık bir sübvansiyon fonu gibi mevcut birçok teşvik nedeniyle şirketler blok zincirini ikiye katlıyor - teknolojinin gerçek faydasına ek olarak. Hükümet, teknolojinin ekonomik emellerine yardımcı olacağını düşünürse ve ona para aktarmak isterse, şirketler mutlu bir şekilde itaat edecek ve oyuna katılacak.


Bu, özellikle yatırımcılarla bir fon sağlama turunu sulandırmak için bunu kullanabilirse doğru olur. Halka açık kurumsal kayıt verilerine göre, bir zamanlar Çin yaklaşık 35.000 blockchain şirketine ev sahipliği yapıyordu. Elbette birçoğu,tamamen kalkınma sübvansiyonlarına erişmek için adlarına blokzincir eklenerek yapılan dolandırıcılıklardı. SCMP'nin raporuna göre bu sayı yaklaşık 1.800'e düştü, bu nedenle liste sadeleşti.


Ancak bu 1.800 şirketin de tam olarak ne yaptığı şüpheli. Zincir üstü veriler, blok zinciri içeren herhangi bir iddiayı doğrulamanın anahtarıdır. Ancak bu izin verilen zincirlerle, verileri incelemek ve veri hacimle ilgili iddialarını doğrulamak için bir blok taratıcısı kullanmak imkansız; bu, blok zinciri olan “güven makinesi” için merkezi bir noktada konumlanıyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk