Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Çığır Açacak Web3 Projesi Nasıl Yapılır?

Merkeziyetsiz dünyada başarıyı yakalamak kolay değil. İşte birkaç öneri…

8 Kasım 2023 17:32

Güncellenme: 8 Kasım 2023 17:34

Web3 dünyasında ivme yükselirken ve birbiri ardına yeni projeler gelirken sık sık konuşulan bir konu var: Bu projeler içerisinden bulunduğu alanın dinamiklerini etkileyecek, paradigmayı değiştirecek ve çığır açıcı etki oluşturacak kurgular nasıl çıkabilir? Artırımsal sonuçlardan ziyade ezber bozucu sonuçlara neden olacak yapılar nasıl kurgulanmalı? Burada tek bir reçete olmayacağı kesin. Ancak projelerin başarısını artıracak içgörüleri de görmezden gelmemek gerekli. 


Binance BlockchainWeek İstanbul İnovasyon Sahnesi’nde “Muhteşem Bir Web3 Projesi Oluşturmak İçin Neler Gerekir?” başlıklı panelde Match Chain CMO Anastasia Drinevskaya moderatörlüğünde Vulcan Forges CEO Jamie Thomson,  HOOKED PROTOCOL CMO Jess Lo ve Ethernity Chain Ltd Founding Partner & CCO Adrian Baschuk bu içgörülere dair yaklaşımlarını paylaştılar.


İşte bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


Jess Lo - HOOKED PROTOCOL CMO:


 • Farklı projelerin farklı ölçütler ve dolayısıyla farklı başarı tanımları getirdiğini belirten Lo, genel anlamda ise başarıyı kaç tane kullanıcıyla ilişki kurduklarıyla ölçtüklerini belirtti. İnternet kullanıcılarının oldukça küçük bir bölümünün Web3’ün potansiyelinin ve sunduklarının tam anlamıyla farkında olduklarını söylerken bu zihniyeti değiştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.
   
 • Web2 ve Web3 dünyalarındaki pazarlama yaklaşımlarını karşılaştıran Lo, Web2’deki merkeziyetçi yaklaşımın Web3 dünyasında işe yaramadığını vurguladı. Web2’de aşağıdaki yukarıya inen, sınırları belli stratejilerin kullanıldığını belirtirken Web3’deki stratejilerin topluluğun heterojenliğini yansıtacak şekilde çeşitli olduğunu ve lokal pazarlara göre nüans gösterdiğini söyledi.

 • En önemli kuralın odaklanmak olduğunu belirten Lo, dikkat dağıtıcılardan uzak durup proje sahiplerinin gerçekten kim olduklarını ve hedef kitlelerini belirlemeleri ve buna sadık kalmaları gerektiğini not düştü.

Jamie Thomson - Vulcan Forges CEO:


 • Başarıyı tanımlamanın her zaman zor olduğunu savunan Thomson, Web3’de ise daha da zor olduğunun altını çizdi. Özellikle oyun sektöründe bu zorluğun yansımalarını yaşadıklarını belirtirken net bir tanımdan bahsetmenin mümkün olmadığını ekledi. Öte yandan kullanıcı kazanımının iyi bir gösterge olduğunu belirtirken yeterli olmadığını da vurguladı.

 • Web3’deki uygulamaların ve projelerin pazarlamasının yapılmasının çok zor olduğunu söyleyen Thomson sürdürülebilir stratejiler bulunması gerektiğine dikkat çekti. Finansal teşviklerin sadakat noktasında neredeyse her zaman etkili olduğunu not düştü.

 • Markaların kullanıcılara yaklaşımında fazla didaktik olmamasını öğütleyen Thomson, bunun doğuracağı negatif etkilere değindi.

Adrian Baschuk - Ethernity Chain Ltd Founding Partner


 • Şu anda sektörün zirveden sonrasında aslında neler olacağını görmek üzere olduğunu söyleyen Baschuk, bu yeni dönem sonrasında gerçek başarının ne olacağının belli olacağını ekledi.

 • Pazarlama yaklaşımlarının biraz daha farklı olduğunu vurgulayan Baschuk, gerçek dünya deneyimleri ile Web3 dünyasını birleştirdiklerini belirtti. Bu kapsamda Messi gibi ikonik isimler ve markalarla işbirliği yaptıklarını eklerken gerçek kullanım senaryolarını insanlarla paylaşmanın her zaman pozitif etki yarattığını da ekledi. Gerçek dünyayla bu bağı yaratmak için fiziksel koleksiyon ürünleri yaratmaya da önem verdiklerini söyledi.

 • Kaçınılması gereken yaklaşımın ise fazla söz verip bunların daha azını hayata geçirmek olduğunun altını çizdi.

Daha Fazla Oku

  BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Gensler: Ether ETF'leri Eylül Ayına Kadar Tamamen Onaylanabilir

14 Haziran 2024 12:15

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk