Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Chainalysis Raporu: Geçen Yıl Kriptoyla Para Aklama Oranı %30 Azaldı

Yasa dışı adresler, 2022'de 31,5 milyar dolar aktarırken 2023'te 22,2 milyar dolarlık kripto para işlemi gerçekleştirdi.

15 Şubat 2024 17:30

Güncellenme: 15 Şubat 2024 21:27

Chainalysis, kripto para aklamayla ilgili yıllık raporunda kısmen daha düşük kripto ticaret hacmi görüldüğünü bildirdi. Bu durum kısmen de olsa Lazarus Group gibi tehdit aktörlerinin tespit edilmekten kaçınmak için yeni yöntemler geliştirmesi nedeniyle gerçekleşti.


Chainalysis, bir önceki yıl 31,5 milyar dolar aklanırken 2023'te bu rakamın 22,2 milyar dolara gerilediğini söyledi. Düşüş, işlem hacimlerindeki düşüşten daha dik gözüküyor, bu da genel piyasa gerilemesinin ötesindeki faktörlerin yasa dışı faaliyetlerdeki azalmaya katkıda bulunmuş olabileceğini düşündürüyor. Deloitte, Haziran 2023 raporunda, aklanan tüm yasa dışı fonların değerinin yılda yaklaşık 2 trilyon dolar olduğunu yazmıştı. Durum böyle olunca rakamlar, tüm kara para aklama işlemlerinin yalnızca yaklaşık %1'inin kripto ile gerçekleştirildiğini gösteriyor.2023'te kripto aklamak için blok zinciri köprülerinin ve kumar hizmetlerinin kullanımında bir artış olurken, 2022'de yasa dışı hizmet türlerine ve merkezi borsalara daha fazla güven duyuldu.


Ayrıca raporda, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerine giden yasa dışı fonların payının arttığı ve bu büyümenin DeFi'daki kilitli toplam değerin (TVL) artmasıyla ilişkili olabileceği belirtildi.


Chainalysis, "DeFi sektörünün doğasındaki şeffaflık, onu fonların hareketini gizleme konusunda kötü bir seçim haline getiriyor" dedi.


Örneğin, ABD, İngiltere, Avrupa Birliği ve diğer yargı bölgeleri tarafından terör grubu olarak listelenen Hamas’a ait hesaplar, blok zincirinin şeffaflığı sayesinde takip edildi ve bu hesaplar kapatıldı.


Chainalysis, Kuzey Kore merkezli bir siber saldırı topluluğu olan Lazarus Group'un aynı kaderi yaşamamak için kara para aklama stratejilerini değiştirdiğini de söyledi.Hacker grubu, çalınan fonların kaynağını gizlemek ve tespit edilmekten kaçınmak için YoMix gibi mixer platformlar ve zincirler arası köprüler de dahil olmak üzere çeşitli protokoller kullanıyor.


Lazarus Group'un tercihi nedeniyle köprüler popülerlik kazanırken, yasa dışı adreslerden mixer’lara gönderilen fonların değeri neredeyse yarı yarıya azalarak 504,3 milyon dolara geriledi.


Chainalysis, "Tüm bunların önemli bir kısmı, düzenleyicilerin Sinbad platformunu kapatmasıyla gerçekleşti" dedi.


ABD Hazinesi, kripto mixer’ı Sinbad'a Kuzey Kore'nin bilgisayar korsanlığı grubuyla bağlantılı olduğu iddiasıyla yaptırım uyguladı ve web sitesi FBI, Hollanda ve Finlandiya yetkilileri tarafından ele geçirildi.


Daha Fazla Oku

    defipara aklamakripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase: Yarılanma Sonrası Kripto Piyasasının Kaderini Makro Faktörler Belirleyecek

21 Nisan 2024 12:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk