Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Celo’nun Layer-2 Geçişine Yönelik Rekabete Arbitrum da Katıldı!

Ekip ilk olarak Optimism’in OP Stack’ini seçmeyi düşünse de Polygon ve Matter Labs’i de değerlendiriyordu.

15 Aralık 2023 12:05

Güncellenme: 15 Aralık 2023 12:14

Celo ağının layer-2 blok zincirini kimin oluşturacağına dair rekabet kızışmaya devam ediyor.


Arbitrum Vakfı'nın ekosistem geliştirme başkanı Nina Rong, salı günü Celo topluluğuna bir teklif sundu ve Celo'nun Arbitrum'un optimistic teknolojisine dayalı olarak özelleştirilebilir layer-2 ve layer-3 zincirleri geliştiren Orbit teknoloji yığınını seçmesini önerdi.


Celo, temmuz ayında layer-2 ağını yine “optimistic” teknolojisine dayalı benzer bir yığın olan Optimism'in OP Stack’i ile geliştirmeyi planlıyordu. Ancak daha sonra rekabete Polygon ve Matter Labs’in sıfır bilgi teknolojisine dayalı yığınları da katıldı.


Ekip, topluluk üyelerine hangisinin en iyi yığın olduğunu değerlendirmeleri için zaman tanıdıklarını, bu yüzden değerlendirme sürecinin ocak ayının ortalarına kadar sürebileceğini açıkladı.


Rong, yaptığı teklifte “Arbitrum Vakfı ile Celo’nun herkese yönelik bir finansal sistem inşa etme misyonları oldukça uyumlu” ifadelerini kullandı.


Ağın arkasındaki ana geliştirici olan Celo Labs, bu hafta tartışma-forum sayfasında ekibin "teknik değerlendirmeler üzerinde çalışmaya başladığını" söyleyen bir duyuru yayımladı.


Duyuruda, “Önce öğrenmeye ve keşfetmeye odaklanıyoruz. Her bir yığını ve nasıl oluştuklarını anlamak, kendimizi bu teknolojilere ve süregelen geliştirmelere hazırlamak için zamana ihtiyacımız var” ifadeleri yer aldı.


Arbitrum avantajlı konumda

Ayrıca Arbitrum’dan gelen teklif de dahil olmak üzere tüm tekliflerin artıları ve eksilerine dair bir ön değerlendirme paylaşıldı.


Arbitrum’un en büyük avantajı, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerindeki kilitli toplam değeri (TVL) açısından en büyük layer-2 ağı olması. L2Beat platformunun verilerine göre, bu rakam şu anda Arbitrum One ağı için 8,4 milyar dolar seviyesinde. Bu da ikinci sırada yer alan OP Mainnet’in 4,6 milyar dolarlık değerinin neredeyse iki katı.


Celo Labs ekibinin paylaşımına göre, “Arbitrum’un en yüksek TVL’ye sahip olması, sektörün güvenini kazanmasıyla alakalı.”


Daha Fazla Oku

    op stackvelolayer-2ArbitrumOptimism

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Civarında Sabit, CRV Düşüşte

13 Haziran 2024 15:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk