Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Celo, Merakla Beklenen L2 Kararını Ocak Ayında Verebilir

Optimism, Polygon ve Matter Labs gibi layer-2 altyapı sağlayıcıları arasındaki sıcak rekabetle birlikte, Celo'nun seçimi blok zinciri endüstrisi tarafından yakından takip ediliyor.

30 Kasım 2023 13:04

Güncellenme: 30 Kasım 2023 13:16

Celo blok zincirinin ana geliştiricisi, Ethereum üzerindeki yeni layer-2 ağı için bir altyapı sağlayıcısı seçmek adına bir “framework” oluşturdu. Blok zinciri endüstrisinin önde gelen ekipleri arasında büyük bir rekabet yaratan söz konusu değerlendirme sürecinin ocak ayı ortalarında tamamlanması önerildi.


Geliştirici cLabs, tartışma forumunda yayımladığı “L2 stack seçme framework” ile topluluktan geri bildirim talep etti. Aralık ayı ortasına kadar sürecek geri bildirim süreci sonrasında bir ay kadar değerlendirme süreci olacak.


Celo topluluğu, layer-2 blok zincirine geçiş planını temmuz ayında onayladı. Böylece proje, bağımsız bir ağ olarak kalmaktansa Ethereum ekosisteminde daha baskın bir rol oynamayı kabul etti.


İlk başta platform, sağlayıcısının ABD kripto borsası Coinbase’in layer-2 ağı Base’in temelini oluşturan Optimism’e ait OP Stack’i seçebileceğini söylemişti. Ancak Polygon ve zkSync projesinin arkasındaki Matter Labs, Celo’yu etkileyen cazip teklifler sundu.


DefiLlama verilerine göre 102 milyon dolarlık kilitli toplam değere (TVL) sahip olan Celo, merkeziyetsiz finansın 27. en büyük blok zinciri. Ancak bu 26,2 milyar dolarlık Ethereum kısmının çok küçük bir kısmı ve Solana’nın sahip olduğu 656 milyon doların oldukça gerisinde.


Geliştirici ekip layer-2 ekosistemini oluşturmaya çalışırken rekabet ortamı iyice kızıştı. cLabs, şöyle bir açıkama yaptı: “Burada kod temeli ve alt bileşen seçtiğimizi unutmayın, bu nedenle iki ekosistem arasındaki iş birliğinin ve/veya paylaşılan bir köprünün gelecekte nasıl görünebileceğine dair göstergeler dışında, TVL, işlem sayısı, kullanıcılar gibi metrikleri doğrudan karşılaştırmanın pek bir faydası yok. Bu süreç ‘en iyi L2 stack’ini seçmeyi’ hedeflemiyor. Amacımız, Celo L2 projesinin teknik olan ve olmayan ihtiyaçları için en uygun olanı seçmek.”


cLabs’in önerdiği framework’te “minimum kesinti süresi, düşük gaz ücretleri ve Ethereum uyumluluğu” yer alıyor.


Ancak belgede, optimistic roll-up’lar ve ZK roll-up’lar arasında devam eden tartışma ortamına yönelik herhangi bir açıklama bulunmuyor.


Daha Fazla Oku

    layer-2CeloOptimismPolygonEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Bradley Keoun

Bradley Keoun CoinDesk'in piyasalardan sorumlu yönetici editörüdür. Loeb Ödülü'nde iki kez finalist olan Keoun, daha öncesinde TheStreet'de küresel finans ve ekonomi yazarlığı, Bloomberg News'da editörlük ve yazarlık yapmıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk