Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“CBDC’ler, Blok Zincirin Benimsenmesinde Bir ‘Truva Atı’ Olacak”

Citi analisti Ronit Ghose, artan blok zinciri teknolojisi kullanımının dijital finansal araçlar tarafından yönlendirileceğini söylüyor.

6 Nisan 2023 10:49

Güncellenme: 6 Nisan 2023 15:25

Citi'nin finansın geleceği küresel başkanı Ronit Ghose, CoinDesk TV'ye, Merkez Bankası dijital paralarının (CBDC) daha fazla insanı blok zincir kullanmaya teşvik etmenin arkasındaki itici güç olacağını söyledi.


Citi'nin en son çıkardığı "Para, Token’lar ve Oyunlar" raporunda bankacılık devi; kripto sektörünün, blok zincirin potansiyelinin "milyarlarca kullanıcı" ile birlikte "trilyonlarca dolar değerinde" görüleceği ve ölçüleceği bir dönüm noktasına ulaşmaya başladığını söyledi.


Ancak bu, CBDC'lerin küresel olarak kullanımının bir gerçekliğe dönüşüp dönüşmeyeceğine bağlı olabilir. Citi raporuna göre, 2030 yılına kadar yarısı dağıtık defter teknolojisine bağlı, dünya genelindeki büyük ekonomilerde 5 trilyon dolara kadar CBDC tedavülde olabilir.


Ghose çarşamba günü CoinDesk TV'nin "First Mover" programında, dijital para kullanımının insanları nasıl blok zincire alışmalarını sağlayacağına değinerek "CBDC'ler bir Truva atı olacak" dedi. Orijinal, tahta Truva atı, Yunanlılar tarafından Truva Savaşı esnasında Truva şehrinin savunmasını aşmak için kullanılmıştı.


Ghose, CBDC'lerin "tokenize edilmiş varlıkların ve [tokenize edilmiş] paraların finansal hizmetlerde benimsenmesi" için çalışacağını belirtti.


Citi analistine göre, CBDC'lerin kullanımı bölgeye ve kullanım gerekliliklerine göre değişebilir. Örneğin Çin, CBDC kullanımında muhtemelen daha merkezi bir yaklaşım tercih eden bir ülke.


Yine de Ghose, blok zinciri teknolojisinin "parçalanmış sistemlere bakıldığında gerçek bir değeri olduğunu" ve Hindistan gibi bazı ülkelerin uluslararası CBDC'lerden faydalanabileceğini de ekledi.

 

Perakende kullanıcı bakış açısından

Ghose, blok zinciri teknolojisi için üç itici gücün CBDC'ler, menkul kıymetler ve oyunlardaki tokenize edilmiş varlıklar olacağını öngörürken, 

“Önümüzdeki üç beş yıl içerisinde blok zincirin benimsenmesinin büyümesini sağlayacak şeyler bunlar” dedi.


Ghose'a göre, kullanıcıların zaten bildiği Apple Pay gibi dijital cüzdanlar, blok zincirin benimsenmesine büyük katkı sağlayacak.


Ghose, oyunların da teknoloji için önemli bir itici güç olacağını düşünüyor. Blok zincir tabanlı oyun token’larının "önümüzdeki iki ya da üç yıl içerisinde yükselişe geçeceğine" inanıyor.


Daha Fazla Oku

    cbdctokenizeblok zinciri

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget CEO’sundan Spot ETH ETF 19b-4 Başvurusunun Onaylanmasına İlişkin Açıklama

27 Mayıs 2024 18:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk