Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Casey Rodarmor: Bitcoin’i Yeniden Eğlenceli Hale Getirmek

Ordinals Bitcoin NFT projesinin yaratıcısı, Buidl Week için CoinDesk’e verdiği röportajda fikirlerini ve bazı protokol karşıtı bitcoincilerden gelen ters tepkilere bakış açısını bizlere sunuyor.

24 Mart 2023 11:00

Güncellenme: 25 Mart 2023 14:05

Bitcoin NFT’leri yeniden deniyor.


İlk önce, 2012 yılında Bitcoin’deki tüm bitcoin harici varlık türlerini temsil etmesi için renkli token’lar çıkarıldı.


Daha sonra, 2014 yılında Bitcoin’in bir türevi olarak oluşturulan ve XCP token’ı tarafından desteklenen üretim, alım ve satım imkânı sağlayan Counterparty geldi. Counterparty, ‘Pepe the Frog’ mem’inden esinlenilen “Rare Pepes”in 2016 yılında ortaya çıktığı yer; bu da bildiğimiz Ethereum NFT’lerinin çok öncesine dayanır.


Bu kez, Casey Rodarmor’un geliştirdiği Ordinal Protocol tarafından başlatılan Ordinal NFT’ler ve yazıtları.

BUIDL Haftası için onunla bir söyleşi yaptık.


Rodarmor, 2010 yılından bu yana teknoloji alanında çalışıyor. Chaincode Labs'taki, protokolün ana kod uygulaması Bitcoin Core üzerine bazı nominal çalışmalar yaptığı kısa süreli işinden önce Google için çalıştı. Geçen yıl River Financial'ın kurucusu Alexander Leishman'dan görevi devralmasının ardından şu anda San Francisco'da SF Bitcoin BitDevs'in ortak ev sahipliğini yapıyor.


New York’ta başlayan Bitcoin BitDevs, Bitcoin'in daha teorik olan bazı yönlerini tartışmak amacıyla aylık toplantılara ev sahipliği yapan bir topluluk. Rodarmor'un San Francisco'daki yönetimde yeri, yeni Bitcoin fikirlerini test etme sorumluluğunun bir göstergesi. Bitcoin BitDevs ise Bitcoin'in temel kültürünün kritik bir parçası.


Röportajımızda söylediğine göre şu anda Ordinals’ta tam zamanlı çalışıyor. Projede artık maaşlı stajyerler (Liam Scalzulli ve RaphJaph) ve maaşlı Discord moderatörleri bulunuyor.


Rodermor artık bir Bitcoinci ve kimse aksini iddia edemez. Bu ayın başlarında "Stephan Livera" podcast’ine verdiği demeçte Bitcoin işine girdiğini çünkü hükümetten nefret ettiğini ve “sağlam para taraftarı” olduğunu söyledi. Bitcoin’i seviyor çünkü öngörülebilir, sağlam bir para politikasının yanı sıra devlet merkezli değil.


Buna rağmen şu anda en çok Bitcoin’deki NFT’lerde en son yeniliği sağlayan kişi olarak biliniyor.


Motivasyon

Rodarmor, 2022 yılında Ordinals üzerinde çalışmaya başladı. Sohbet esnasında kişisel asistanı ve Rodarmor'un "Hell Money" podcast'inin ortak sunucularından biri olan Erin, arka planda bir kanepede oturuyordu. Ayrıca o kamerasını ayarlarken Rodarmor'un sağ tarafında bir trap bar deadlift halteri olduğunu fark ettim.


"Ağırlık kaldırır mısıın?" Diye sordum. "Evet!" dedi, ancak bunu dairesinde yapmasının oldukça gürültülü olmasından yakındı. Bazı "çok çekici trap’lerinin" olduğunu düşündüğünü de ekledi.


Gerçekten de öyle. Rodarmor tam zamanlı olarak yazılım geliştiren birine nazaran formda duruyor.


NFT'lerden ilk olarak 2017 yılında haberdar oldu ve üretilen, alınan ve satılan dijital sanat türüyle bilhassa ilgilenmiyordu. O dönemde dijital sanat için bir müzayede evi fikri üzerine düşündü, ama çok kısa bir süreliğine. Ardından, Erick Calderon’un kurduğu, Ethereum üzerinde etkili bir üretken dijital sanat projesi olan Art Blocks ortaya çıktı. Yeni estetiği Rodarmor'un dikkatini çekti.


Rodarmor, Solidity kullanarak Ethereum akıllı kontrat üzerinde çalışmak istedi ancak “Rube Goldberg makinesi” olarak tanımladığı Ethereum onu hayal kırıklığına uğrattı. Ethereum üzerinde NFT üretme fikrinden hoşlanmadı ve vazgeçti. Daha sonra, 2022 yılının başlarında yeniden NFT fikrine yöneldi ve bunu Bitcoin üzerinde nasıl yapacağını çözmek istedi.


Ordinals üzerinde çalışmaya başladığında bana Bitcoin'in takma adlı kurucusu Satoshi Nakamoto'dan şahsen esinlendiğini söyledi. Satoshi, orijinal Bitcoin kod tabanında "atomlar" adı verilen bir şeye referanslar ekledi ve Ordinal teorisinin doğuşu buradan oldu. (Teknik kısma yatkın kişiler veya genel olarak ilgilenenler Jeremy Rubin'in orijinal Bitcoin kod tabanına ilişkin dipnotuna bakabilir.)


Rodarmor'un motivasyonunun bir parçası da Bitcoin'i yeniden eğlenceli hale getirmek (Bu yılın başlarında attığı Bitcoin NFT'leri hakkındaki tweet gibi). Nihayetinde bu bir ayı piyasası. Görüşmemiz esnasında da gerçekten eğleniyor gibiydi.


Ordinals, en azından teoride, ilginç derecede basittir. Ordinal protokolü, bir bitcoin'in 1/100.000.000'ini temsil eden en küçük bitcoin birimi olan satoshi'leri sıralı olarak numaralandırmanın bir yolunu çizer. Ve satoshi'lere bir seri numarası verildiğinde, kullanıcılar bu satoshi'lere veri yazarak dijital artifact’ler üretebilirler. Dijital eserler, Rodarmor’un NFT’ler yerine kullanmayı tercih ettiği bir terim.


NFT olmadıkları için değil, NFT'lerin bir tık daha iyi olduğunu düşündüğü için bu terimi kullanıyor. Yazıtlar her zaman değişmez: Resim, metin veya yazılı veriler doğrudan blok zincirine yerleştirilir. Bu, gerçek JPG'yi veya metin dosyasını başka bir yerde depolama ve sonrasında blok zincirindeki bu verilere bir bağlantı koymaya meyilli diğer pek çok NFT türünden farklılaşıyor. NFT'leri önemseseniz de önemsemeseniz de bu, NFT'lerin değişmezliğine yönelik bariz bir geliştirme.


Ters Tepkiler

Her nedense, basit görünen bu teknoloji güncellemesi, içerisinde biraz ciddiyetle geldi. Alandaki bazı OG'ler Ordinals'ı, Bitcoin'in serbest finansal işlemler yürütmek olan kuruluş misyonuna bir saldırı olarak değerlendirdi. Bitcoin'i destekleyen insanlar Bitcoin'in hayatta kalmasını istiyor. Ayrıca Bitcoin sahibi olma taraftarılar ve Bitcoin’lerinin güvende olmasını istiyorlar. Bitcoin protokolüne yönelik bir tehdit sayılabilecek her şeyin, Bitcoin kullanıcılarının ve sahiplerinin özerkliğine yönelik bir tehdit olduğunu düşünüyorlar.

Ve böylece Rodarmor, kendini bu sezonki Bitcoin Krizi’nin ana karakteri olarak buldu.

Kendisine bu kadar çok eleştirilen taraf olmanın nasıl hissettirdiğini sordum.

"Eleştirmenlerinin nereden geldiğini öğrendiğinde daha iyi hissettiğini" düşünüyordu. Başlangıçta çok savunmacıydı. Ancak bazı bire bir konuşmalar sayesinde daha düşünceli, dikkatli eleştirmenlerle iletişim kurmaya zaman ayırmaya başladığında, önemli bir ortak payda vardı. Rodarmor, Bitcoin topluluğunun çoğunlukla bu tür düşünceli eleştirmenlerle dolu olduğuna inanıyor. "Konuşmak için konuşan" kişilerin azınlıkta olduğunu düşünüyor- Twitter'da sesleri çok çıksa da.

Rodarmor, bu düşünceli eleştirmenlerden olan Blockstream'den Warren Togami’le yaptığı konuşmaya değindi. Togami, açık kaynaklı bilgisayar işletim sistemi Linux'un bir dağıtımı olan Fedora Linux'u kurdu. Bu nedenle açık kaynaklı projelerle ilgili fikirleri güvenilir derecede iyi.

Togami; Bitcoin topluluğu, Bitcoin ağındaki farklı trafik sınıfları için çeşitli ücret oranlarının uygunluğuna karar verse de bunun onlara bağlı olduğunu söyledi. Bir topluluk projesi olarak işlemlere öncelik tarzı hizmet kalitesi bilgilerini ekleyebilecek koda karar vermek ve ardından çalıştırmak Bitcoin'cilerin elinde değil mi? (İşte bu konu üzerine biraz teknik bir tweet dizisi.)

Rodarmor bu yaklaşımın işe yaramayacağını düşünüyor ama bunun uzun vadede Bitcoin’e faydalı olacak bir eleştiri ve söylem türü olduğunu umuyor.

Diğer çok sesli Ordinals eleştirmenlerin, Ordinal NFT'lerin geri dönülemez bir zincir şişmesine neden olacağı konusunda geçerli olabilecek endişeleri bulunuyor. Yazıtlar büyük blokların akışına yol açtığından zaman içinde birikecek devasa miktarda veri nedeniyle yeni düğüm (node) katılımcılarının başlaması daha zor hale gelebilir. Yeni düğüm katılımcıları Bitcoin'i merkeziyetsiz, izinsiz ve sağlam bir parasal ağ olarak sürdürmek için çok önemli- burada ekonomik çoğunlukta olmayanlar, Bitcoin'in nasıl çalışması gerektiğine yönelik girdiler alabilir.

Teoride Ordinal NFT'ler, blok primleri sona erdiğinde madencileri gelecekte de devam etmeye teşvik edecek işlem ücretlerini artırabilir. Blok primi, madencilere başarılı bir şekilde blok madenciliği yapmaları için ödül olarak verilen yeni Bitcoinlerdir. Madencilerin şu anda bedellerinin ödenebilmesinin finansal açıdan ana yolu budur.

Madenciler, Bitcoin ağının güvenliğini sağlamaya yardımcı olur. Bu yüzden bu prim ortadan kalktığında işlem ücretlerinin artması gerekebilir. Böylece madenciler ağdan hep beraber ayrılmazlar.

Ordinals gibi projeler Bitcoin'in ekonomisini geliştirebilir ve büyüyen güvenlik bütçesi sorununu çözmeye yardımcı olabilir.

Ordinal NFT'lerin Bitcoin'in güvenlik bütçesi sorununa bir çözüm olup olmayacağından emin değilim. Ama Rodarmor'a ne düşündüğünü sordum.

Cevabı mı? “Bu hayata bir defa geliyoruz. Hadi öğrenelim” oldu.


Daha Fazla Oku

    bitcoin ordinalsnftBitcoinBUIDL

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


George Kaloudis

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk