Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Teknoloji

Cardano, Mahremiyet Temelli Blok Zinciri ve Token Çıkarıyor

Cardano’nun arkasındaki şirketin CEO’su Charles Hoskinson bir yandan mahremiyeti geliştirirken bir yandan da düzenleyicilere ve denetçilere erişim ikanı sağlayacaklarını söyledi.

18 Kasım 2022 23:16

Güncellenme: 18 Kasım 2022 23:19

Cardano blok zincirinin arkasındaki şirket olan  Input Output Global (IOG) Midnight adını verdikleri ve mahremiyet odaklı bir blok zincirini ve dust adlı bir token’ı hayata geçireceklerini açıkladı.


Sıfır bilgi ispatı teknolojisine dayanan Midnight Cardano etrafında geliştirilen yan zincirlerden biri olacak. IOG CEO’su Charles Hoskinson’ın Edinburgh University’deki etkinlikte verdiği bilgiye göre zincir sıfır bilgi ispatına dayalı akıllı sözleşmeler sayesinde daha önceki mahremiyet temelli coin projelerinden öteye geçecek. 


Hoskinson’a göre sistem mahremiyeti korumak ile düzenleyicilere ve denetçilere imkan sağlamak arasındaki hassas dengeyi kurabilecek.


Hoskinson, “Midnight her şeyin özünde anonim olduğu mahremiyet coin’i yaklaşımını ileri boyuta taşıyor. Zcash ve Monero da Snark ve ring imzalarla bunu yapmaya çalışmışlardı” diyor burada diğer iki mahremiyet temelli token projesine ve teknolojilerine atıfta bulunuyor. 


“Bu, akıllı sözleşmeleri yazmanın ve işletmenin yepyeni bir yolu. Böylece özel bir merkeziyetsiz borsanız olabilir ya da anonim bir veri setinin madenciliğin yapabilirsiniz.”


Kripto konusunda liberal görüşü destekleyenler açısından mahremiyet coin’leri her zaman önemli olmuştur ancak düzenleyiciler bu teknolojinin finansal suçları teşvik edeceğine dair kaygılar taşır. Hoskinson ise mahremiyetin her işletme tarafından dikkat edilmesi gereken bir özellik haline geldiğini ancak blok zincirlere mahremiyetin nasıl ekleneceğini bulmanın kolay olmadığını belirtti.


“Programlanabilirlik gerekli. Zcash’iş alıp çatallayamazsınız. İhtiyaç duyulan, bunları normal programlama dilinde yazabilmektir. Bu dilin de Snark gibi bir şey değil JavaScript veya onun gibi yaygın bir yapı olması yani geliştiricilerin almayacağı bir şey olması önemlidir.” 


IOG tarafından iki yol önce yayınlanan ve “Kachina” başlıklı çalışmada mahremiyet özellikleri geliştirilmiş akıllı sözleşmeler ele alınmıştı. Şimdi bunlar pratik hayatta da gerçekleşiyor. Hoskinson bu durumun bir zamanlar ilgi gören kurumsal blok zincirleri konusunu yeniden gündeme getirdiğini söylüyor. Midnight’ın Hyperledger ile çalışması söz konusu olacak. Hyperledger, tedarik zinciri gibi bazı alanlarda özel ve izin gerektiren kayıt yapılarının kullanımını araştıran geniş katılımlı bir grup. 


Hoskinson, “Kurumsal dünya bunu talep ediyor. Walmart ve bazı diğer şirketlerin Hyperledger ile mahremiyet üzerinde çalıştığını görüyoruz. Şu anda geleneksel kripto para ihtiyaçlarını karşılıyoruz” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk