Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

BNB Chain’in Haziran Ayında Gerçekleşecek “Luban” Yükseltmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uygulanacak olan üç farklı geliştirme, ağı daha hızlı ve daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

25 Mayıs 2023 14:47

Güncellenme: 26 Mayıs 2023 17:18

Blok zinciri ağı BNB Chain’in UTC saat dilimiyle 11 Haziran 21.30’da gerçekleşmesi beklenen yükseltmesi, 29,020,050 blok yüksekliğinden oluşuyor.


Ağ iyileştirmeleri, geliştiricilerin daha iyi özellikler sunmalarını sağladığından genellikle yatırımcıları ve kullanıcıları blok zinciri ekosistemlerine çekerler. Ayrıca bu tür yükseltmeler, ağ değişikliklerinde oy kullanma hakkı olan BNB token sahiplerinin BNB değerlemelerinde rol oynamalarını sağlar.


Luban hard fork, üç farklı Binance Smart Chain (BSC) önerisi içerir. BEP-126, BEP-174 ve BEP-221 birlikte çalışarak ağı kullanıcılar için daha hızlı ve daha güvenli hale getirmeyi amaçlar.


BEP-126, bir bloğun ağda sonlandırıldıktan sonra tekrar kullanılmasını imkansız kılan “Fast Finality” mekanizmasını sunar. Mekanizma, olası bir durumda kötü aktörler tarafından zincirleme gerçekleştirilen bir yeniden yapılanma ihtimalini azaltır.


Bloklar işlem verilerinin kalıcı olarak kaydedildiği ve kriptografi aracılığıyla güvence altına alındığı kümeleri temsil ederler. Bunlar, doğrulayıcılar tarafından sonlandırılırlar ve bu doğrulayıcıların çoğu çakışıp geçmişteki bir veri noktasına geri dönmeye karar verirse teorik olarak reserved konuma gelebilirler.


BEP-174, BSC Bridge üzerindeki olası güvenlik sorunlarını azaltmayı amaçlayan bir “Çapraz Zincir Relayer Yöneticisi” sağlar. 2022’de kripto sektöründeki en büyük güvenlik tehdidi haline gelen köprü saldırıları, soruna yönelik bir çözüm bulmayı elzem hale getirmişti.


Relayer'lar, köprüler aracılığıyla farklı blok zincirleri arasında token’ların aktarılmasına yardımcı olan ve bu tür işlemlerin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlamada önemli bir rol oynayan on-chain habercilerdir. Aynı zamanda relayer’lar, karmaşık bir işleme manuel olarak eklenmesi gereken güvenli varlıklardır.


BEP-174 on-chain yönetişim tarafından seçilen relayer’lar için “yönetici” sağlar. Bu yöneticiler olası bir kriz anında relayer’ların çıkarılmasını veya eklenmesini kolaylaştıracak şekilde yönetmekten sorumlulardır.


BEP-221 ise CometBFT teknolojisini kullanan blok zincirlerine yeni bir sözleşme eklemeyi öneren "CometBFT Light Block Doğrulaması"nı ortaya koyar.


Bu sözleşme, diğer CometBFT uyumlu blok zincirlerinden belirli blokların doğrulanmasına yardımcı olur. Ayrıca CometBFT, depolama odaklı BNB Greenfield ve BNB Chain gibi blok zincirleri arasında veri aktarımı sağlar.


Daha Fazla Oku

    BNB chaindefi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk