Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Blokzincir Üzerinden İyilik İnşa Etmek: Onarıcı Finans ve Türkiye’deki Uygulamaları

Akbank ve imece tarafından kurulan ReFi Türkiye, blokzincir üzerinden sosyal ve çevresel etki yaratmayı hedefliyor

26 Eylül 2022 16:41

Güncellenme: 26 Eylül 2022 20:08

Blokzincir teknolojilerinden yararlanarak sosyal ve çevresel etki yaratmak mümkün olabilir mi? Açılımı Türkçeye Onarıcı Finans olarak çevrilen ReFi, işte tam olarak bu soruya yanıt arıyor. Henüz çok yeni bir kavram olduğu için bilinirliliği ve etki alanı hakkında somut kazanımlar elde edilmese de bu konuya kafa yoran ve yatırım yapan kuruluşlar var.


Resmi web sitelerinde kendilerini “Web3 ve blokzincir kavramlarına uzak bireylerin ekosisteme oryantasyonu ve şu anda kripto ekosistemine katkı sağlayan organizasyonların dahiliyetini gündemine alan bir onarım çağrısıdır” ifadeleriyle tanımlayan ReFi Türkiye, Onarıcı Finans’ın Türkiye’de yaygınlaşmasını amaçlayan çatı bir kuruluş. Ana paydaşları arasında Zorlu Holding’in sosyal inovasyon oluşumu imece ve Akbank yer alıyor.


Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde düzenlenen ReFi Türkiye’nin Web3 for Good etkinliğinde Onarıcı Finans’ın etki alanları ve uygulamaları tartışıldı. imece Yönetim Kurulu Üyesi Buğra Çelik “Onarıcı Finans alanında dünyada yeni ivmelenen küresel bir hareket var ve Türkiye’nin de bu alanda öncü olabileceği bir potansiyeli bulunuyor. Bu potansiyel hem Türkiye’nin iklim krizi, doğal afetler ve göç gibi dünya ölçeğinde de karşılığını gördüğümüz gündemlerin en ön hattında olması hem de etki ve Web3 ekosisteminde güçlü aktörlere sahip olmasıyla ortaya çıkıyor” diye konuştu.


"Ellerimizi kirleterek öğreneceğimizi düşünüyoruz"


ReFi Türkiye’nin esas dikkat çeken paydaşı ise hiç şüphesiz Akbank. Blokzincir dünyasına adım atan ilk yerli bankalardan olan Akbank’ın Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce etkinliğin ana konuşmacısıydı. Yüce, “Akbank’ın blokzincir teknolojileriyle teknolojileriyle ilişkisi pratikte de var. Pratik denemelerimiz ve önemli yatırımlarımız oldu. Dünyanın farklı yerlerinden iş birliklerine imza attık” dedi ve devam etti: “Bunun biraz deneysel bir süreç olduğunu ve öğrenmemiz gerektiğine inanıyoruz. Ancak ellerimizi kirleterek öğreneceğimizi düşünüyoruz. Bu nedenle de Akbank Lab’in inovasyon ekosistemiyle çalışmalarında dünyanın çok farklı yerlerinden iş birliklerine imza atıyoruz. Oluyor ya da olmuyor ama deniyoruz. Sonuca ulaştığımızı da görüyoruz. ReFi Türkiye’yi özelleşmiş ve kendi başına bir platform olarak görüyorum.”


"Türkiye'yi ReFi konusunda bir merkez haline getirmek istiyoruz"


Yüce, “Onarıcı Finans ile çevresel ve sosyal sorunları Web3 teknolojilerinden faydalanarak çözmeye yönelik bir adım atıyoruz. Sektörde ve dünyada henüz filizlenen ReFi alanında bir ilke imza attık” dedi ve ekledi: “Bu alanda ReFi Türkiye programı ile Web3 okuryazarlığını artırmak, Türkiye’deki ReFi ekosisteminin kurucusu olmak, ülkemizden çıkacak ReFi projelerine ivme kazandırmak ve Türkiye’yi ReFi konusunda bir merkez haline getirmek istiyoruz.”


Yüce’nin konuşmasında üzerinde durduğu bir diğer konuysa Web3’ün Onarıcı Finans’la arasındaki uyumuydu: “Farklı kliklerden insanları ortak bir amaca hareket ettirmek için yeni bir mekanizmaya ihtiyacımız var. Web3 felsefi olarak buna çok uygun. Pratik anlamında da oldukça uygun. Herkesi ortak bir platformda hareket ettirebilecek ve benzer değerler çerçevesinde toplayabilecek son derece pratik bir alan Web3. Dolayısıyla onarıcı finansla Web3 arasında hem pratik hem de felsefi açıdan çok temel bir ilişki var.”


Öte yandan Akbank’ın iştiraki Akbank Lab 2016’dan beri her yıl farklı konularda hackhaton’lar düzenliyor. Söz konusu hackathon’un bu yılki temasıysa tahmin edileceği üzere Onarıcı Finans. Avalanche ağı iş birliğiyle düzenlenecek hackathon 30 Eylül – 2 Ekim arasında Sabancı Center’da fiziksel olarak gerçekleştirilecek. Banka tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “Akbank ReFi Hackathon’da yarışacak ekipler yeni bir ekonomi tasarlayacak, insanın ve dünyanın onarım sürecini başlatacak fikirlerini 48 saat içerisinde Avalanche platformu üzerinde geliştirecekler.”

Hackathon’da jüri tarafından seçilecek ilk üç proje ise sırasıyla 100 bin, 60 bin ve 40 bin TL’lik ödüllerin sahibi olacak.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk