Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Blokzincir Tabanlı Oyunlara ‘Topluluk’ Desteği

Sahip oldukları oyun içi NFT’leri ve diğer varlıkları ödünç veren ya da kiralayan oyun toplulukları, blokzincir tabanlı oyun severlere yardım eli uzatıyor ve sektörün gelişimine katkı sağlıyor

4 Ağustos 2022 15:53

Güncellenme: 4 Ağustos 2022 17:28

Kripto para borsası Bybit ve merkeziyetsiz uygulamalar platformu DappRadar’ın blokzincir üzerindeki oyunların irdelendiği rapor, özellikle oyna-kazan temalı oyunlara ışık tutuyor


Rapora göre, Axie Infinite’in başını çektiği oyna-kazan oyunları özellikle Filipinler ve Venezuela gibi pandemi sonrası dönemin ekonomik zorluklarıyla mücadele eden ülkelerde geniş yankı uyandırmış durumda.


Rapor, blokzincir tabanlı oyunların geniş kitleler tarafından hâlâ yaygınlaşamamasına dair çözümlerini sıralıyor: “Başlangıçta pahalı sayılabilecek oyun içi varlıklara sahip olmayı gerektiren birçok blok zinciri tabanlı oyun, ekonomik sebeplerden ötürü hala çoğu birey için erişilebilir seviyede değil. İşte tam da bu noktada devreye kripto oyun toplulukları (Game Guilds) giriyor.”


Bahsi geçen Game Guild kavramı merkeziyetsiz oyun (GameFi) varlıklarını ekonomik bir model üzerinden yöneten bir grup insandan oluşuyor. Sahip oldukları oyun içi NFT’leri ve diğer varlıkları ödünç veren ya da kiralayan bu gruplar, böylece oyunculara önde gelen oyunlarda kendilerini gösterme fırsatı sunuyor.


Game Guild’lerin en çok tercih ettiği ekonomik model ise burs sistemine dayanıyor. Söz konusu sistemde geliştirilen program üzerinden oyunculara birden fazla oyuna giriş imkanı sağlanıyor. Öte yandan varlıkları elinde bulunduran kişiler, oyunda aktif olarak yer almaksızın sistem üzerinden dağıtımı güvenli bir şekilde yapabiliyor.


Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “Game Guild’ler NFT ve diğer varlık sahipleriyle burs organizasyonu arasındaki koordinasyonu sağlarken, oyuncular ön yatırım ihtiyacı olmaksızın oyunların tadını çıkarıyor, kendilerine sağlanan NFT’ler ile ödüller kazanabiliyor. Sonuç olarak sistem, tüm partiler için bir ‘kazan-kazan’ modeli sunuyor.”


Dizon ve Beryl Li tarafından geliştirilen Yield Guild Games (YGG) Axie kapsamında geliştirilen öne çıkan ‘oyun topluluklarından biri. Nisan 2022 itibarıyla dünya çapında 30 binden fazla kişiye burs sağlayan YGG bugün, aralarında Splinterlands, Thetan Arena, The Sandbox, Gods Unchained’in de bulunduğu 40’tan fazla oyun ile iş birliği içinde. Burs sağlayan oyun toplulukları sadece YGG’den ibaret değil: Ready Player DAO, GuildFi, Unix ve Avocado DAO bu topluluklardan bazıları.


Yapılan basın açıklamasında, ‘oyun topluluklarının’ daha da yaygınlaşarak sosyal bir fenomen haline geldiği belirtiliyor: “Öyle ki ekonomisi darboğazda olan bazı ülkelerde oyuncuların elde ettikleri ödüller, ülkelerinin gayri safi milli hasılasının bile üzerine çıktı” ifadelerinin yer aldığı raporda, bu alana yapılan yatırımların giderek büyümesine dikkat çekiliyor: “2021 yılından bu yana şirketler ve bireysel yatırımcılar tarafından bu alana yapılan yatırım 1,8 milyar dolara ulaştı. Bu tutar blokzincir temelli oyun projeleri tarafından yaratılan pazar büyüklüğünün yüzde 20’sine tekabül ediyor. Animoca Brands, a16z, Pantera Capital, Dragonfly Capital ve Hashed gibi kuruluşlar önde gelen ‘Gaming Guild’leri desteklemek için fon sağlıyor.”


Raporda, söz konusu ‘oyun topluluklarının’ varlığı sayesinde isteyen herkesin blokzincir oyun ekosisteminde yer alabilmesine olanak tanıdığını ve ‘pozitif etki’ yarattığı belirtiliyor.


‘Oyun topluluklarının’ toplam piyasa değerinin yaklaşık 263 milyon doları bulduğu ifade edilirken, bu miktarın kripto para piyasasının toplam değerinin sadece yüzde 0,02’sine denk geldiğine dikkat çekiliyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Uniswap (UNI) Yükselişte, Bitcoin 37 Bin Dolarda Sabit

23 Kasım 2023 20:16

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk