Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Teknoloji

Blokzincir Tabanlı Kredi Protokolleri Geleneksel ABD Bankalarını Merkeziyetsiz Finansa Çekmeye Çalışıyor

Kredi protokollerinin iş birliğiyle ABD tarafından regüle edilen ve kredi vermekte tutucu tavır sergileyen geleneksel bankaların merkeziyetsiz finansa adım atması amaçlanıyor

16 Aralık 2022 14:09

Güncellenme: 16 Aralık 2022 15:45

Alternatif varlık yönetim şirketi MJL Capital’in iştiraki Adapt3r’la çalışmaya başlayan merkeziyetsiz kredi projesi TrueFi’ın ana geliştiricisi şirket Archblock, ABD tarafından regüle edilen bankaları merkeziyetsiz finansa (DeFi) çekmeyi hedefliyor.


Archblock’un Perşembe günü yaptığı basın açıklamasına göre, söz konusu iki şirket geleneksel finans kurumlarının zincir üstündeki kredi ürünlerine ve daha düşük maliyetli sermayelere erişimi genişletmeyi planlıyor.


CoinDesk’e konuşan MJL Capital’in kurucusu ve yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı Marcus Leanos, “Varlıkları 500 milyon dolar ila 5 milyar dolar arasında değişen ve geçmişte kredi kullandırtmakta tutucu bir tavır sergileyen bir dizi bankayla iletişimimiz söz konusu” diyor.


Bu gelişme, teminatlandırılmamış kredi protokollerinin borç temerrütlerle cebelleştiği riskli bir ortamda ortaya çıktı. Merkeziyetsiz finans yatırımcılara teminat olmaksızın daha şeffaf ve daha düşük riskli kredi vermeyi vadediyor. Ancak batan kripto trading şirketlerine verilen krediler, TrueFi ve Maple gibi protokollerde sorunlu kredilerin birikmesine yol açtı.


Söz konusu iş birliği, merkeziyetsiz finansta geleneksel bankaların yanı sıra banka kredilerini, konut kredilerini ve kurumsal kredileri blokzincir tabanlı protokollere kaydırmaya yönelik yükselen trende vurgu yapıyor.


Geleneksel kredi piyasasının yükselen faiz oranları sayesinde cazibeli getiriler sunduğu ve kripto kredilerinin piyasadaki çöküşten ciddi manada zarar gördüğü ortamda, söz konusu iş birliğiyle protokollerin canlanması için alternatif yollar aranıyor.  


Merkeziyetsiz finans devi MakerDAO’nun Philadelphia merkezli yerel kredi kuruluşu Huntingdon Valley Bank’e 100 milyon dolarlık kredi vermiş ve kredi pazaryeri Credix ise Latin Amerikalı işletmeler ve tüketicilere kredi musluğunu açmak için dijital kredi şirketi Clave’le sabitcoin’lerden oluşan bir havuz açmıştı.

Archblock’un yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı Bill Wolf, “Teknolojiden yararlanarak zincir üstünde verimli bir şekilde yapılandırılacak ve fonlanacak finansal varlıkların türü ve ölçeğinde herhangi bir sınır yok” diye konuşuyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk