Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Bitcoin Ödemeleri Hâlâ Emeklemede, Ancak Ayağa Kalkma Belirtileri Her Yerde

Kripto para birimleri, stablecoin'ler ve CBDC'ler ödeme yöntemleri olarak bir arada bulunabilir mi? Sektör liderleri kripto ödemelerinin geleceğine ışık tutuyor.

29 Nisan 2022 14:05

Güncellenme: 25 Ağustos 2022 21:25

Bitcoin'in (BTC) kitlesel olarak benimsenmesini umanlar için iyi haber: Kripto para için perakendede uygun bir kullanım şekli var.


Belki de daha çarpıcı haber ise şu: Bu kullanım şekli kripto paranın kendisinin harcanması değil, tersine bildiğimiz dolar harcamaya verilecek bir ödül.


Meşhur hamburger zinciri Shake Shack (SHAK), geçen ay müşterilerin Block'un (SQ) Cash Uygulaması kullanılarak yapılan satın alma işlemlerinde ödül olarak Bitcoin alabildikleri bir promosyon gerçekleştirdi. CoinDesk'e konuşan şirketin dijital pazarlama direktörü Julia Webb, "Ortalama olarak, bitcoin desteği alan kullanıcıların işlem başına daha fazla harcama yaptığını ve genel olarak Shake Shack'te daha fazla para harcadığın tespit ettik" dedi.


Webb, "Bu promosyonla yeni ve değerli bir kitleye başarıyla ulaşmış olsak da ilerlemedeki amacımız; bu ve benzeri programların daha geniş bir kitleye nasıl ölçeklendirileceğini anlamak ve bunun sıklığını teşvik etmek" diye ekledi.


Bu nitelikli başarı, Bitcoin'in ve onun çeşitli taklitleri ile türevlerinin kasada ödemede karşılaştığı zorluklara işaret ediyor. İlk evangelistler Bitcoin'i, fiat paranın yerini alacak dijital bir para birimi olarak düşünürlerken, günümüzde birçoğu onu altın benzeri, enflasyona dayanıklı bir değer deposu veya spekülatif bir yatırım olarak görüyor. Birçoğu da ondan tamamen uzak durmaya yemin etmiş durumda.


Görüşünüz ne olursa olsun, bir ödeme şekli olarak kriptonun, henüz meyvelerini vermemiş ama heyecan verici bir vizyonun ilk safhalarında olduğu bir gerçek. Bununla birlikte, kripto ödemeleri alanında her gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Ve bu, henüz niş bir alan.


Bununla birlikte, kripto ödeme alanındaki gelişmeler günlük olarak gerçekleşmekte ve yaşanan bu gelişmeler tüketicilerden merkez bankacılarına kadar herkesi kapsıyor.


İşlem hızı ve maliyetleri, mevzuat ve fiyat oynaklığı, bir ödeme yöntemi olarak yaygın olarak kabul edilen Bitcoin için yaygın engeller. Öte yandan, sonuncusu Ukrayna'da devam eden çatışma olmak üzere, öne çıkan örnekler kripto para birimlerinin potansiyeline ışık tutuyor.


Ödeme şirketi Nuvei'nin yayımladığı bir tanıtım belgesine göre, tüketiciden işletmeye dijital ticarette (e-ticaret dahil) kripto ödemeler nispeten küçük kalıyor ve bu da yıllık hacmin yaklaşık 6 milyar dolarını temsil ediyor. Bu rakam, Nuvei'nin toplam B2C e-ticareti için 10 trilyon doların üzerindeki pazar tahminine kıyasla oldukça küçük. Nuvei'ye göre, 300 milyon küresel kripto kullanıcısının yaklaşık %15-25'i ticari ödemeleri için kripto kullanıyor.


Kripto'nun ilk günlerinde, birçok fiziksel perakendeci dijital para birimini kabul edeceklerini duyursalar da bu planlarını hayata geçirmeden sonlandırdılar. Morgan Stanley'nin (MS) kripto para analisti Sheena Shah, müşterilerine verdiği bir notta, "Kripto paranın fiziksel mağaza kabulünün izlenmesi daha önemli, çünkü ABD'deki satışların %85'inden fazlası çevrimiçi olarak değil fiziki şekilde mağazalarda gerçekleşiyor" dedi ve şu anda en iyi 500 perakendeciden yalnızca sekizinin bitcoin kabul ettiğini ekledi.


ABD genelinde tüketici işletmeleri, yavaş yavaş bitcoin ödemeleri için nabız yoklamaya devam ediyor. Örneğin geçen ay müşterilerin Block's Cash Uygulamasını kullanırken satın alımlar için ödül olarak bitcoin aldıkları Shake Shack promosyonunu ele alalım. Şirket gelecekte bu girişimlerden daha fazlasını gerçekleştirmek istiyor.


Webb, "Cash App ile bitcoin ödül programını başlattığımızdan beri, ortalama olarak, Bitcoin Boosts alan kullanıcıların işlem başına daha çok harcama yaptığını ve genel olarak Shake Shack'te daha fazla para harcadığını tespit ettik" dedi. Webb, "Bu promosyonla yeni ve değerli bir kitleye başarıyla ulaşmış olsak da geleceğe yönelik amacımız; bu ve benzeri programların daha geniş bir kitleye nasıl ölçeklendirileceğini anlamak ve bunun sıklığını teşvik etmek" diye ekledi.


Bu arada, ölçeklenebilirlik ve daha hızlı ödemeler için tasarlanmış bir layer 2 protokolü olan Lightning Network, Bitcoin ödeme boğalarının daha geniş bir benimsemenin geleceğini iddia etmelerine izin veriyor. Bitcoin başlangıçta eşler arası dijital nakit olarak tasarlanmış olsa da, Satoshi Nakamoto'nun bitcoin vizyonu, diğer kriptoların daha uygulanabilir ödeme yöntemleri haline gelmesinin önünü şimdiye kadar açmış olabilir.


Stablecoin'ler ve CBDC'ler aracılığıyla ödemede canlanma belirtileri mi var?

Bitcoin için farklı kullanım senaryoları ortaya çıkmaya devam ediyor, ancak sektördeki birçok kişi stablecoin ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) daha kolay bir şekilde ilgi çektiğini görüyor.


Yatırım şirketi Ninepoint Partners'ın dijital varlık grubu yöneticisi Alex Tapscott, “Stablecoinler, çevrimiçi ve çevrimdışı ticarette yaygın ödeme kanallarından biri olacak” diyor. Tapscott, bireylerin bir banka hesabındaki -sadece gerçek değerin bir temsili olan- nakde karşın stablecoinlere nasıl gerçekten sahip olduklarını ve kontrol ettiklerini vurguluyor.


Bankasız yargı bölgeleri ve Rusya-Ukrayna çatışması gibi özel durumlar, Bitcoin'in kullanım senaryolarına olan inancı arttırıyor. Ancak Tapscott, bitcoin'den bahsederken, "görmemiz gereken büyük resim; kripto paranın ödemelerden ısırıklar alması" diye ekliyor.


Nuvei, NFT ödemeleri ve stabil paraların geçeceğini parlak görüyor (aşağıya bakınız). Nuvei'nin başkanı Yuval Ziv, "Müşterilerimizin çoğu paralarını çok daha hızlı almakla ilgileniyor.


“Kripto para birimleri, stablecoinler ve CBDC'ler arasındaki doğal gerilimi görmek kolay. Bununla birlikte, biz (ve diğerleri) CBDC'lerin hem kripto para birimleri hem de stablecoinlerin geleneksel fiat para ile yanyana, birlikte var olduğu bir gelecek öngörüyoruz" diyor tanıtım belgesinde.


Daha geçen hafta, ödeme işlemcisi Stripe, müşterilerin ödemeleri Circle'ın USDC'siyle ödemelerine izin verdiğini açıkladı. Twitter (TWTR), “Biletli Sohbet Odaları (Ticketed Spaces)” ve “Süper Takipler (Super Follows)” içerik oluşturucuları için kriptoyla ödeme yapılabilecek bir pilot uygulama planlıyor.


Visa (V) ve Mastercard (MA) dahil olmak üzere en büyük ödeme şirketleri geçen yıl USDC ile denemelere başladı.


Daha fazla benimsenme


Kripto ödeme teknolojisi ve kullanımıyla hizmetler sunmanın, ölçeklenebilirliğin yanı sıra kullanıcıların güvenliğine bağlı olmaya devam edeceği aşikâr. Mastercard'ı motive eden, ve nihayetinde tacirler ve tüketicilerin de bu konsepte katılmalarını sağlayacak olan şey bu.


Mastercard'ın küresel kripto ve blok zincirinden sorumlu yöneticisi Raj Dhamodharan, CoinDesk'e yaptığı açıklamada, ödeme yöntemi olarak hangi kripto paranın zirveye çıkacağına dair "Kazanan kim olacak diye seçmek burada değiliz" diyor ve ekliyor: “Tüketicinin ve tacirlerin yaptıkları işlerde seçim yapma imkânları olsun istiyoruz.”


Dhamodharan, kriptodan fiat paraya ve fiat paradan kriptoya akışlarının etkinleştirilmesinin, milyarlarca küresel tüketicinin sisteme dahil olmalarının anahtarı olduğunu ifade ederek, sisteme yeterli güven olmadığı takdirde sistemin benimsenmesinin çok zor olacağını söylüyor.


NFT ödemeleri 

Birçoğu NFT'leri kripto ödemeler ve dijital varlık ekonomisi için harika bir kesişme noktası olarak görüyor. İster dijital medya ister oyun olsun, kullanıcılar işlem yapmak için dijital para birimlerini tercih edebilir.


Kripto endüstrisi ise burada kilit bir soru soruyor: NFT'ler “ödeme aracı olarak Bitcoin ve ether'e yeni insanları dahil etmeye yardımcı olacak kadar popüler olacak mı?” diyor Tapscott: “Oraya doğru gidiyoruz”.


Nuvei raporunda; oyuncular nazarında, mevcut NFT ekosisteminde geniş bir demografisi olan NFT'lerin, "Bir yayıncıdan sınırlı bir hak talebinde bulunmak yerine, dijital kişiliklerine ve ürünlerine gerçekten sahip olmalarını" sağlayacağını belirtiliyor. Raporda, bitcoin de dahil olmak üzere kriptoların oyun yayıncıları tarafından oyuncuları ödüllendirmek ve oyun ekosistemlerinde değer alışverişine yardımcı olmak için giderek daha fazla kullanıldığına da yer veriliyor.


OpenSea gibi daha büyük NFT şirketleri, belki kripto maksimalistleri için değil ama, bir müşterinin bir NFT satın almak ve fiatlarını kriptoya dönüştürmek istemesi durumunda MoonPay aracılığıyla geleneksel kredi kartı sahiplerine ödeme yollarını açmış durumda. Ek olarak, ABD kripto para borsası Coinbase (COIN), daha kolay NFT satın alımları sağlamak için Mastercard ile işbirliği yaptı.


Mastercard'a göre; kripto meraklılarının cüzdanları var ve bu cüzdanlarda NFT'lere sahip olmak için kripto para birimleri tutuyorlar, ancak bu süreç, ortalama bir tüketici için daha kolay hale getirilmeli. Mastercard'dan Dhamodharan, bu yılın başlarında yayımladığı bir blog yazısında, "NFT'ler için kitleyi genişletmek, bu gelişen pazarın daha fazla yaratıcıyı desteklemesine izin veriyor ve bu, dijital ticaretin bir sonraki evrimini tetikleyebilir" dedi.


Yavaş ama emin adımlarla, bir ödeme biçimi olarak kripto küresel olarak artıyor. Yine de ana akım benimsemenin ne ölçüde gerçekleşeceği hala belirsizliğini koruyor. Şu da bir gerçek ki, kripto yerlileri ve şüpheciler için asıl önemli noktalar; işlem kolaylığı ve güvenlik.


Morgan Stanley'den Shah'ın dediği gibi: “İşleri kolaylaştırırsan gelirler.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Michael Bellusci

Michael Bellusci, CoinDesk'in kripto ödemeler alanındaki muhabirlerindendir. Daha önce Bloomberg'de borsa muhabirliği yapıyordu. BTC, ETH ve MATIC sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk