Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Bitcoin Madenciliğinde En Yüksek İkinci Zorluk Derecesi Açıklandı

Bugün açıklanan değere göre bir Bitcoin bloğu oluşturmanın zorluğu yüzde 9,26 arttı. Bu, madencilerin kazançlarının azalması anlamına geliyor.

31 Ağustos 2022 17:30

Güncellenme: 31 Ağustos 2022 18:11

Bir Bitcoin bloku madenciliğinin zorluğu bugün yüzde 9,26 arttı. Bu, yılın ikinci en büyük yükselişi oldu. Bu da sektör için daha kısıtlı kâr marjinleri anlamına geliyor.


Metrik, ağdaki işlem gücüne bağlı olarak bir Bitcoin blokunun oluşturmak için gerekli olan süreyi otomatik olarak 10 dakika civarına ayarlıyor. Hash oranı ne kadar yüksekse zorluk da o kadar artıyor ve bu da madencilerin kârlılığını düşürüyor. Bu yaz başında ABD çapında ve sektörün merkezi konumundaki Teksas’ta bulunan madenciler sıcak hava dalgalarından korunabilmek için faaliyetlerini azalttılar.


Bugün, CoinWarz’ın verilerine göre hash oranı 230 exahash’in üzerine, zorluk da 30,97 trilyona ulaştı. Bu zorluk seviyesi bugüne kadar ulaşılan en yüksek seviye olan 31,25 trilyonun hemen altında.


Zorluk seviyesi yükseldikçe madencilerin kâr marjinleri azalıyor çünkü bir blokun başarılı bir şekilde oluşturulma ihtimali azalıyor ve bu da elde edilen ödülleri azaltıyor. Öte yandan madenciler bu yıl zaten Bitcoin’in fiyatının yüzde 50’den fazla düşmesi nedeniyle kendilerini baskı altında hissediyor. Bunun yanında madencilerin ana maliyeti olan elektrik giderleri de yükseldi ve sermaye artırımı da oldukça pahalılaştı.


Core Scientific (CORZ), Marathon Digital (MARA) ve Riot Blockchain (RIOT) gibi halka açık madencilik şirketlerinin hisseleri bu yıl yüzde 60’tan fazla değer kaybetti.


Zorluk derecesinin açıklanmasının ardından ise her terahash başına kazancı gösteren hash fiyatları son birkaç saat içinde ciddi bir düşüş yaşadı. Ağustos ayında her terahash başına elde edilen kazanç ABD doları bazında yaklaşık yüzde 24 düştü, hash fiyatı da yüzde 8 azaldı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase, Avustralya'nın Otonom Emeklilik Fonlarını Hedef Alacak

16 Mayıs 2024 12:04

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk