Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Bitcoin Fiyatı Ethereum Birleşmesi Sonrası Çökebilir

Araştırmacı Kyle McDonald, Bitcoin ağının enerji tüketimi nedeniyle düzenlemelere uğrayabileceğini söylüyor.

3 Eylül 2022 07:49

Güncellenme: 3 Eylül 2022 16:54

Bağımsız araştırmacı Kyle McDonald, Bitcoin ağının düzenlemelerle karşılaşabileceğini ve bunun bitcoin fiyatını düşürebileceğini belirtiyor.


McDonald şu anda bitcoin için “sat” tavsiyesinde bulunuyor. Bunun nedeni ise Ethereum’ın çok daha az enerji tüketimine neden olan Proof-of-Stake mekanizmasına geçiyor olması. Bu durum sonrasında yatırımcılar ve düzenleyiciler şu anda kullanılan Proof-of-Work mekanizmasının gerekli olmadığına kanaat getirebilirler.


CoinDesk TV’deki First Mover programında açıklamalarda bulunan McDonald, “iklim krizine” ve Bitcoin’in aşırı derecede enerji kullanmasına vurgu yaptı. “Bitcoin’in Ethereum gibi Proof-of-Work mekanizmasını bırakma gibi bir planı olmadığı için düzenlemelere tabi tutulabilir.”


Kriptoda yoğun enerji kullanımı çevre aktivistleri ve hükümetler açısından önemli bir tartışma konusu haline gelmişti. McDonalds, bitcoin’in bir daha geçen Kasım’da yakaladığı 69.000 dolar seviyelerini göremeyeceğini belirtiyor.


McDonald, Ethereum’un enerji kullanımını yüzde 99,5 azaltmasının “yüksek olasılık” olduğuna değindi.


“Olabildiğince fazla sayıda rastlantısal numara oluşturmaya dayanan ve dünyada 10 milyona yakın makinenin kullanıldığı bir sistemden birkaç bin bilgisayarın çok daha az enerji tüketerek çalıştığı bir sisteme geçtiğinizde bu büyük bir fark oluşturacaktır.”


Ethereum’un “Birleşme-Merge” olarak adlandırılan bir yazılım güncellemesine gitmesinin bu ay içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu sayede blok zincirinin çalışması için çok daha az bilgisayar yeterli olacak.


McDonald, Ethereum’daki enerji tüketimi değişimini izlemek için Ethereum Emisyon takip sistemi adlı bir yapı geliştirdi. “Hashrate ile başlayıp donanımı inceliyorum ve ne kadar elektrik tüketilmesi gerektiğini hesaplıyorum” diyor McDonald.


NFT Riski


McDonald’a göre NFT’ler açısından bir risk söz konusu. “Bazı madenciler, Proof-of-Work’den çıkabilir.”


Madenciler bir şekilde yöntem değiştirirlerse NFT’lerin diğer zincirlerde kısa süreliğine de olsa kopyaları oluşabilir. Bu da fiyatlarını düşürebilir.


Ancak dünyanın en büyük NFT pazaryeri OpenSea sadece Proof-of-Stake zincirleri destekleyeceğini açıkladı ve sürecin sorunsuz yaşanması için gerekli geçiş hazırlıklarını sürdürdüğünü belirtti. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Chainbase, Omnichain Veri Ağını Büyütmek için 15 Milyon Dolar Topladı

19 Temmuz 2024 13:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk