Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Bitcoin Amerikalı Casusların Başının Altından mı Çıktı?

Cevap hayır ama teoriler internette dolaşmaya devam ediyor.

5 Ekim 2023 13:55

Güncellenme: 5 Ekim 2023 14:04

Covid-19’un nereden türediği hâlâ tam olarak bilinmiyor. Çoğu bilim insanı virüsün Wuhan’daki bir et pazarında bulunan hayvanlardan insanlara sıçradığını düşünse de bazıları hastalığın viroloji araştırma laboratuvarıyla alakası olduğunu savunuyor.


The Economist’in haberine göre, şimdi de benzer bir tartışma ilk ve en çok kullanılan kripto para birimi bitcoin (BTC) etrafında dönüyor. Yaygın olarak bitcoin’in Satoshi Nakamoto takma adlı bir yazılımcı veya yazılımcı grubu tarafından geliştirildiği biliniyor.


Ancak internette dolaşan bir teori, bitcoin’in son teknoloji kripto araştırmaları yapan Amerikan casus ajansı Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından kurgulandığını öne sürüyor. Önde gelen bitcoin savunucularından Nic Carter, “Bence bitcoin, bir araştırmacının boş yere rafta duramayacak kadar iyi olduğunu düşündüğü bir ar-ge projesiydi ve gizlice de olsa yayımlamak istedi” diye tweet attı. Carter ve bu şekilde düşünen birkaç kişi, karşı konulamaz bir kanıt bulduklarını düşünüyorlar: 1996 yılında NSA çalışanları tarafından yazılan “Nasıl mint’lenir: Anonim bir elektronik paranın kriptografisi” başlıklı bir makale ve bu makalenin “Tatsuaki Okamoto” adlı bir araştırmacıya atıfta bulunması.


Bununla birlikte makale yalnızca dijital paralarda kullanılabilecek kriptografik fikirlerin araştırmalarından bahsediyor. En büyük yeniliği merkeziyetsiz tasarımı olan bitcoin’in aksine, kağıttaki planlar bir denetleme otoritesine dayanıyor. Elektronik paranın vergilendirme ve kolluk kuvvetleri için oluşturacağı riskleri tartışıyor. Kripto para teknolojisine şüpheci yaklaşan David Rosental, blogunda paylaştığı yazıda şöyle söylüyor: “NSA’nın kendi hükümetlerinin işlevlerini bozacak bir ‘finansal biyolojik silah’ geliştirmeleri fikri oldukça mantıksız.”


O zaman bu da başka bir komplo teorisi mi oluyor? Neredeyse evet. Ancak daha önce de benzer bir iddianın döndüğünü unutmamak gerek. 1997’de İngiltere’nin NSA eşdeğeri olan GCHQ’da bir matematikçi olan Clifford Cocks’ın gizlice hem bitcoin hem internetin altında yatan elzem bir şifreleme teknolojisini icat ettiği ortaya çıkmıştı.


Bitcoin ve Covid-19 arasındaki bu paralellik, virüste olduğu gibi kripto para biriminin de yok edilmesinin zor olduğunu kanıtlar nitelikte. Geçtiğimiz yıl kripto para piyasası büyük bir çöküş yaşasa da bitcoin hâlâ 27,500 dolar civarında seyrediyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtcnic carterkriptocovid-19

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yapay Zeka Token’ları ve Trader’lar Apple’ın Yeni Hamlesini Yeterince Etkileyici Bulmadı

11 Haziran 2024 10:31

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk